Egybillió mikroba is él egy-egy egészséges fa belsejében
A mikrobák rossz hírneve miatt nehéz elképzelni, hogy ők teszik lehetővé az egészséges életet még a fák számára is.
Mi ugyan csak egyszerű faanyagot látunk, ám a fákban elképesztő mikrobaközösség lakik: gombák, baktériumok és mindenféle más él egy átlagos fatörzsben egy új, átfogó felmérés szerint. A felmérésről egyelőre nincs még folyóirati közlés, csupán preprintként olvasható.
Míg az ember szervezetében nagyjából ugyanannyi a baktériumok száma, mint ahány sejtünk van, a fák esetében 20 sejtre jut egy baktérium. Egy 5 tonnás élő tömegű fa esetében csak a fa belső szöveteiben, a gyökérzete és a felszíne nélkül egybillió, vagyis 1012 darab prokarióta (baktérium és archaea) él a kutatás eredménye szerint, számolt be a Science. Ezek közül egyesekből a kórokozók elleni védekezést serkentő probiotikumok készülhetnek, amelyek segíthetnek bolygónk legsérülékenyebb fáit megóvni.
A fák külsején élő mikrobákról már tudunk valamit (bár ez a tudásunk sem mély), így például ma már értjük a gyökerekkel összekapcsoltan élő gombák, vagy a levelek felszínén élő óvó baktériumok jótékony szerepét. Szinte semmit sem tudunk azonban a fák belsejében élőkről, holott a fa biomasszájának jelentős részét teszik ki. A bolygónkon élő mintegy 10 billió fa nagyjából 450 millió tonna szenet raktároz, míg a teljes állatvilágban mindössze 2 millió tonna van.
A kutatók 15 széles körben elterjedt fa- és cserjefaj esetében végeztek vizsgálatokat, összesen 158 növényből vettek mintafuratokat, hasonló módon, mint az évgyűrűvizsgálatoknál. Minden egyes fa környezetében a talajból is vettek mintákat, majd mindezeket elemezték, felmérték, hogy hányféle mikroba lakik bennük és milyen mennyiségben van egy-egy gramm faanyagban, majd ez alapján kiszámolták, mennyi van egy teljes fában.
A fák, ahogy más élőlények is, egyedi mikrobiommal rendelkeznek, és a bennük élő mikrobák a fa egyes szövettípusai szerint elkülönültek különféle csoportokra. E csoportok a fafajtól függetlenek volta, mivel elsősorban az határozta meg az összetételüket, hogy a fán belül milyen környezetben éltek, például mennyi volt a rendelkezésükre álló oxigén.
Felmerül, hogy mégis honnan eredhetnek a fák belsejében élő mikrobák, talán a talajból.
A vizsgálatok azt mutatták, hogy alig-alig van közös vonása a talaj és a fa mikrobaközösségének, egyes fajoknál csupán 3 százaléknyi volt az átfedés.
Bár még sok megválaszolandó kérdés van, az már valószínűnek látszik, hogy a fák teljes mikrobiomjának megismerésével a kórokozók ellen is felléphetünk majd.