Kobramarás elleni olcsó ellenméreg készülhet
Ausztrál kutatók olyan olcsó és bárhol elérhető szert találtak, amely a kobramarások túlélőit mentheti meg az amputációtól.
A kígyómarások egyik következménye az, hogy a marás környékén elhalnak a szövetek, ez akkor is élethosszig tartó következmény, ha egyébként a marás nem volt életveszélyes. Míg a haláleseteket megelőzni képes szérumok ismertek, bár sok helyen nem jutnak hozzá az érintettek, és rendkívül drágák is, az életveszélyen túli következményeket eléggé elhanyagoltuk.
Évente mintegy 100 ezer embert ölnek meg a kígyók, köztük a kobrák, amelyek egyébként évmilliók óta marják meg az embert és elődeit. Ennél is sokkalta nagyobb az a szám, ami a maradandó károsodást elszenvedetteket írja le. A méreg mellékhatása az a sejtpusztulás, amely főként az izomzatot érinti, és gyakran vezet a megmart végtag amputációjához – de önmagában is lehet halálos.
A Sydney-i Egyetem és a Liverpooli Trópusi Orvosi Egyetem kutatói viszont egy olyan szert találtak, amelyet régóta használunk – igaz, egészen másra – könnyen hozzáférhető, olcsó, és hatékony a szövetpusztulás megelőzésében, sőt, még a méreg terjedését is lassítja. A kutatók genetikai módszerekkel azonosították azokat a folyamatokat az emberi szervezetben, amelyek révén a kobraméreg a szövetkárosodást kifejtheti. E vizsgálatok során derült ki az is, hogy mivel lehet megfékezni e folyamatokat.
Ez a szer a heparin, amely egy kis átalakításon esett át.
A heparin egy közismert és széles körben használt véralvadásgátló gyógyszer, most a kutatók a kígyómarás hatása ellen ideálissá tettek.
A marás helyére befecskendezett heparinváltozat azután megköti a méreganyagot (összekapcsolódik annak molekuláival), és ezzel semlegesíti azokat, meggátolva, hogy kifejthessék a szövetkárosító hatásukat.
Mivel évente mintegy 400 ezer ember érintett a kígyómarás miatti szövetelhalásban, ezért rendkívül fontos lenne, hogy mielőbb megelőzhető legyen ez a munkaképtelenséget és akár halált is okozni képes károsodás. A módszer a kobramarás ellen hatékony, és például India és Afrika területén a legtöbb kígyómarást neki „köszönhetik”.