Egy autó motorháztetője is lehet gyűrűzőállomás
Palatitz Péterrel és Simon Gergellyel tartottunk a Tudós leszek! tábor gyerekcsapatához egy bemutató madárgyűrűzésre.
A madárgyűrűzés helyszíne egy lapos, erősen szikes terület, eső esetén felázik a talaj, ezért az év nagy részében csak 4 x 4 hajtással lehet a környéken mozogni. „Merthogy ha esik, ha fúj, nekünk mindenképpen oda kell jutnunk a költőládáinkhoz” – mondta Palatitz Péter.
Szerencsére a kölcsönkapott Škoda Kodiaq számára nem jelentett kihívást a terep.
Az off-road funkció jól működött, a ki- és bekapcsolható radar pedig segítette az akadályok észlelését.
A Tudós leszek! gyerekcsapatával a fészkelőládás facsoportnál gyülekeztünk, a Kodiaqon rögtönzött mérő- és gyűrűzőállomást alakítottak ki. A kékvércsefiókák júliusban repülnek ki, ilyenkor a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) munkatársai a hőséggel küzdve gyűrűznek.
A Dél-Jászságban 200 fészkelőládával dolgoznak a szakemberek, hetente mindegyikhez ki kell látogatni. A tavalyi év igen szomorúan alakult, egy vihar rengeteg fát kidöntött, közel 60 fészek odalett.
A vércsefiókák mindössze 15 dekagrammosak, de igen nagyétvágyúak és gyorsan növekednek. 24 nap alatt kifejlett példány lesz belőlük, ezalatt felkészülnek 8000-9000 kilométeres vándorútjukra.
Rákosi-Szabó J. Patrik pedagógus és táborszervező szerint a Tudós leszek! környezetismereti tábor programjába igyekeztek olyan témákat beválogatni, amelyek révén a gyerekek bővíthetik az intézményi keretek között szerzett ismereteiket, és felfedezhetik a természet szépségeit. A tábor nagyon közel található a vércsetelephez, így adta magát az ötlet.
LET’S EXPLORE! – TÁMOGATÓNK A FELFEDEZÉSBEN: A ŠKODA.