Felgyorsíthatja az öregedést, ha elveszítjük egy hozzátartozónkat
Egy közeli családtag elvesztésével olyan változások járhatnak, amelyek miatt gyorsabban öregedik az ember.
A Columbia Egyetem kutatói új vizsgálatukban arra jutottak, hogy közeli családtag – házastárs, szülő, testvér, gyermek – elvesztése biológiai nyomokat hagy az emberben. A veszteséget átélt emberek mérhetően idősebbnek mutatkoznak azoknál, akiket nem ért hasonló veszteség.
A biológiai öregedés fokozatos folyamat, amelynek során sejtjeink, szöveteink és szerveink egyre romló állapota a krónikus betegségek kockázatát növeli. Ezeket az eseményeket a DNS-ünkben mérhető változások kísérik, így lehet magát az öregedési folyamatot is mérni. Eddig azonban nem nagyon vizsgálták e jelzőértékek változását a személyes tragédiákat, veszteségeket átélt emberek esetében.
A kutatók most szoros kapcsolatot találtak a szeretteink elvesztése – egészen gyerekkortól kezdve – és a gyorsabb biológiai öregedés között az USA lakossága körében. A változásokat már jóval a középkorú életkor előtt észlelni lehet.
A kutatás során több tízezer embert vizsgáltak, először még gyerekkorukban, majd később több alkalommal, a vérmintáik alapján mérték többek közt az öregedési faktorokat is. Kiderült, hogy akik két vagy több hozzátartozójukat is elveszítették, a kortársaiknál jelentősen öregebb biológiai életkorúak voltak. Az egy szerettüket elveszítő emberek kevésbé szoros összefüggést mutattak a biológiai öregedéssel.
Bármilyen életkorban hosszú távú egészségügyi kockázatot jelent, ha elveszítjük hozzátartozónkat, ám a gyerekkori és fiatal felnőttkori mutatta a legsúlyosabb összefüggést. Az nem világos, hogy miként hat a veszteség átélése az ember egészségére, így e téren is van még kutatni való.
A kutatók szerint különösen fontos lenne, hogy azok, akiket szeretteik elvesztése sújtott, speciális támogatást kaphassanak, megelőzendő a hosszú távú egészségügyi kockázatokat és ezzel a saját, korábban bekövetkező halálukat is.