Kiszámolták, mekkora lehetett a legnagyobb T. rex
A számítások szerint jóval nagyobb lehetett a maximális lehetséges mérete, mint eddig gondoltuk.
Angol és kanadai kutatók modellszámításokkal vizsgálták meg, milyen nagyra is nőhettek a dinoszauruszok, példaként a T. rexet használva – számolt be a Kanadai Természettudományi Múzeum. A számításaik arra engedtek következtetni, hogy a valaha élt legnagyobb T. rex akár 70 százalékkal is nagyobb lehetett átlagos fajtársainál
A kövületeink csak az egykor élt egyedek egy egészen kis részét őrizték meg, ami azt jelenti, hogy nagyon kevés egyedről vannak konkrét adataink, így azt se tudhatjuk, hogy vajon mekkora volt a legnagyobbra nőtt egyed. A problémát valahogy úgy képzeljük el, mintha egy perui hegyi falu lakóinak adatai alapján kéne megsaccolni, milyen magas volt a valaha született legmagasabb ember.
Egykor sokkalta több állat élt, mint amennyi megkövült, és a megkövülteknek is csak egészen kis részét sikerült eddig megtalálnunk. A kutatók abból indultak ki, hogy vajon valaha, összesen hány T. rex élhetett, és ennek a mennyiségnek milyen részét képezhették a legszélsőségesebb méretű példányok.
A számításokhoz figyelembe vették az állatfaj életmódját, növekedési ütemét, életciklusát, és persze azt is, hogy milyen kevés kövületet találtunk meg. Bár nagyon nagy számnak tűnik, de valószínű, hogy a faj teljes létezési ideje során 2,5 milliárd egyed élt összesen.
Többek közt amiatt is a T. rex volt a kiválasztott példafaj, mert róla már számos korábbi számítás készült, az állat ikonikus volta miatt. A modellezéshez a ma élő aligátorokat is segítségül hívták, ugyanis talán ez az állat áll legközelebb méretben és rokonság szerint is. Kiszámították a lehetséges testméretet arra az esetre is, ha a T. rex nőstényei és hímjei eltérő méretűek voltak, és arra is, ha egyformák.
Kiderült, hogy ahhoz, hogy megtaláljuk a valaha élt legnagyobb T. rex méretét közelítő egyed ősmaradványát, még 1000 éven át kell az eddigi tempóval előkeríteniük az őslénykutatóknak a kövületeket!
A valaha élt legnagyobb termetű egyed 70 százalékkal nagyobb tömegű és 25 százalékkal nagyobb testhosszú lehetett, mint a legnagyobb ismert példány. Ez a gyakorlatban annyit tesz, hogy nem 8,8 tonnás volt, hanem 15, és nem 12 méteres, hanem szintén 15.
Bár ez „csak” modellszámítás, azt a ma élő állatfajok ismerete alapján tudjuk, hogy bizony időről időre előkerülnek hatalmas példányok, és semmi okunk nincs azt feltételezni, hogy a régmúltban ne lett volna változatos az állatok mérete. A kérdés amiatt is érdekes, mert nagyon sok őslényt csak egyetlen, vagy esetleg egy maroknyi lelet alapján ismerünk, így egészen nagy az esélye, hogy léteztek attól egészen eltérő méretű egyedek is.
Mindemellett azonban felmerül, hogy vajon miként is volt képes megtartani egy ekkora óriás a saját súlyát, és miként tudott ilyen hatalmas testet fenntartani. Nem szabad elfeledni, hogy ehhez igen erős csontokra és izmokra volt az állatnak szüksége, ráadásul a T. rex két lábon járt, ami tovább nehezíti a dolgot. Egy óriás méretű egyenek kb. kétszer annyi energiára volt szüksége a mindennapi életéhez, mint az átlagos, 6 tonnás egyednek, ez pedig akár újszerű zsákmányszerzési stratégiát is igényelhetett.