Agresszív ragadozók az ősi antarktiszi mikrobák

Egy rendkívül nagy sótartalmú antarktiszi tóban bukkantak rá ausztrál kutatók az apró, de igen agresszív létformára.

Az ausztrál antarktikai Davis kutatóállomástól mintegy 10 kilométerre található a Deep Lake („mély tó”) nevű rendkívüli sótartalmú tó, amelynek vize nem fagy be akkor sem, ha -20 Celsius-fokos. Ezt annak köszönheti a tó, hogy literenként 27 deka só van benne, és ezzel a környezete legnagyobb sótartalmú tava.
E tóban az extrém körülményekhez alkalmazkodott egysejtű, egy archea (a baktériumokhoz némiképp hasonló, sejtmag nélküli mikroba) él, amelyek életmódját és növekedését vizsgálták a Sydney-i Műszaki Egyetem kutatói egy nemzetközi csapattal.
A vizsgálatokból a tóban élő archeák különös viselkedésére derült fény: agresszív, parazita ragadozóként viselkedtek a megfigyelt mikrobák. Most először sikerült archeák esetében ilyen viselkedést megfigyelni.
Az archeákra gyakran bukkanunk extrém élőhelyeken, nemcsak a nagyon magas sótartalmú, de az igen forró vagy épp savas vizekben is előfordulnak. Sokáig úgy vélték, hogy kizárólag az efféle élőhelyeken találkozhatunk velük, ám azóta kiderült, hogy mindenütt jelen vannak. A most vizsgált, Haloruburum lacusprofundi nevű archeát Ricardo Cavicchioli professzor gyűjtötte az Antarktikán lévő hipersós tóban, azonban másutt is rátaláltak már, például az ausztrál Hutt-lagúna rózsaszín sós tavában.
Az archeákon belül van egy csoport, amelyet DPANN összefoglaló néven ismerünk, ezek jóval kisebbek a többi archeánál, pici a genomjuk, és korlátozottak az anyagcsere-képességeik. A túléléshez más mikrobákra, legfőképp archeákra kell támaszkodniuk, amint arra a kutatásból most fény derült.
„Most először láttunk ilyen agresszív viselkedést egy archeától. Az aktivitásuk sok szempontból olyan, mint a vírusoké. Emiatt pedig újra kell értékelnünk az ökológiai szerepüket, amelyet az antarktiszi környezetben betöltenek” – magyarázta Dr. Joshua Hamm, a kutatás vezetője.
A DPANN típusú archeákat eddig nem nagyon sikerült laborban tenyészteni, erre dolgoztak ki az ausztrál szakemberek új módszert. Emellett azt is megoldották, hogy a másik, (gazda)sejttel való kapcsolata részleteit mikroszkóp alatt meg lehessen figyelni. Így derülhetett fény arra, mi is zajlik a két archea között: gyakorlatilag a DPANN rákapcsolódik a másik archea sejtjére és belebújik, majd a gazdasejt hamarosan felhasad és persze elpusztul.
Ezzel nemcsak maga a támadó archea lakhat jól, hanem a gazdasejtből kiürült anyagokon mások is ellakmározhatnak. A kutatók szerint gyakori lehet az efféle parazitikus-ragadozó kapcsolat, és így fontos ökológiai szerepük is lehet a DPANN archeáknak.
Az archeák körében eddig semmiféle betegséget okozót nem találtak, ám közvetett úton mégis képesek befolyásolni az életünket. Például beleszólnak abba, hogy a kérődzők metánt bocsátanak ki, ezért a megismerésük igazán fontos feladat.