Ilyen papírokkal vághatjuk el legkönnyebben az ujjunkat
Különböző papíráruk kézbe vétele nem ritkán együtt jár azzal is, hogy a papír szélével csúnyán elvágjuk az ujjunkat.
Az írástudó emberek (ez a világ 15 évesnél idősebb népességének 86 százaléka) nagy része már vágta el a kezét papírral, és ez a pár perces fájdalom mellett időnként fertőzésekhez is vezet. E fertőzéseket már sokat vizsgálták, azonban magát a vágást nem.
Egy nemrégiben, a Physical Review E folyóiratban közzé tett kutatás azt vizsgálta, miféle papírokkal kell különösen vigyáznia az embernek, melyek azok, amelyek legkönnyebben elvágják az ujjunkat. A kutatók különféle vastagságú papírlapokkal végeztek kísérleteket és precíz méréseket. Meghatározták, mekkora erővel, milyen szögben kell ahhoz tartani a papírlapokat, hogy vágjanak. Ehhez egy zselatinból készült tömb helyettesítette az emberi ujjat a vizsgálatok során.
A kutatók a méréseik alapján megterveztek és elkészítettek egy olyan kést, amelynek a pengéje papír, az eszközt a papírmasé és a machete kombinációjából papírmachete-nek nevezték el. (Ha valaki szeretne egy ilyet otthonra, 3D nyomtatóhoz való fájlként letölthető innen.)
Miután alaposan kinevettük magunkat a kutatás látszólagos komolytalanságán, nézzük a tényeket, amik azért igencsak érdekesek! A legtöbb papír okozta sérülést az újságok vagy géppapírok okozzák, ezek 0,05-0,1 milliméter vékonyak. Az ennél vastagabb (karton) vagy még vékonyabb (selyempapír) már nem vág. De vajon miért? Mi szükséges ahhoz, hogy elvágjuk a kezünket egy papírdarabbal?
A túl vékony papírok, kb. 0,03 milliméterig a kísérletek szerint egyszerűen képtelenek közvetíteni a vágáshoz szükséges erőt, mivel behajlanak. A túl vastag, 0,1 milliméternél vastagabb papírok pedig vágás helyett nagyobb helyen érintkeznek, és benyomják az érintett felületet (az ujjunk végét, például).
A köztes vastagságúak az igazán veszélyesek, ez a kutatók mérései szerint a 0,65 milliméteres vastagságot jelenti. Ha ez a vastagság egy rossz mozdulattal párosul, a vágás szinte garantált. A rossz mozdulat során a papír az ujjunkkal „optimális esetben” 20 fokos szöget zár be, miközben végighúzzuk rajta az ujjunkat.
Ez azt is jelenti, ha ügyelünk arra, miként, milyen szögben fogjuk meg a veszélyes vastagságú papírt, gyakorlatilag zéró esélye lesz a vágásnak.
Ezek az adatok vezettek el ahhoz, hogy a papírt pengeként is megtanuljuk használni, a kutatók egy régi típusú mátrix nyomtató papírjának eldobált széleit használták fel a kifejlesztett késük pengéjeként.
Uborkát, paprikát, almát, banánt tudtak vele elvágni, sőt: még csirkehúst is. Azt azért hozzátették a kutatók, hogy a hasonló növényi és állati anyagok vágására kiváló, de például nem lehet vele fát faragni, vagy vajat kenni.