Dénes, János2024. október 09., szerda
Tudomány

A nyomozók csak a filmekben oldják meg egyedül a rejtélyeket

2024.09.10.Sarusi István
National Geographic Magyarország

Emberi történetek kíváncsi kutatója az igazságügyi antropológus: Dr. Dudás-Boda Esztert kérdeztük szakmájáról.

Koponyát ábrázoló fénykép, amelyről fotogrammetriai eljárás útján 3D modell készült.
Forrás: Dr. Dudás-Boda Eszter

Dr. Dudás-Boda Eszter igazságügyi antropológus és genetikus szakértő, fő szakterületének, az antropológiának görög elnevezése embertant jelent. Két nagy ága van e tudománynak, az egyik a kulturális antropológia, ami a bölcsészettudományok közé tartozik. „Ahhoz én abszolút nem értek” – szögezi le a szakértő rögtön az elején.

Mellette az Európában használt kifejezéssel fizikai, míg a tengerentúlon biológiai antropológia néven ismert eme tudományterület. Bár a szóhasználat eltér, ám jelentéstartalmuk azonos: minden, az emberhez, mint biológiai lényhez kapcsolódó kérdéssel foglalkozik a fizikai/biológiai antropológia.

Ha tovább bontjuk a fizikai/biológiai antropológiát, akkor vizsgálatuk tárgya szerint megkülönböztetve három kategóriába sorolhatjuk az ide tartozó csoportokat:

  • hajdan élt népek vizsgálatát,
  • ma élő emberek tanulmányozását,
  • illetve az alkalmazott antropológiát egyaránt magában foglalja ez a szakterület.

Egy vélhetően 30-40 éves korában elhunyt férfi koponyája.
Forrás: Sarusi István

Az első kategóriába tartozik többek között az ember evolúciójának és a történeti népek életének feltárása – legcélszerűbb módon régészeti ásatásokon előkerült csontok tanulmányozásával. A második esetben az élő személyek tanulmányozása, azaz többek között az alkattan, illetve a gyermekek növekedésének és fejlődésének vizsgálata. Végül pedig az úgynevezett alkalmazott antropológia, ami érdekes módon például még a bútorkészítésben is irányt mutat.

„Az asztalosnak is tudnia kell, hogy milyen bútorokat készítsen annak megfelelően, hogy az adott populációban milyen testalkatú, testmagasságú és milyen testarányokkal rendelkező emberek élnek: az iskolapadoktól kezdve egészen a közlekedési eszközök üléskialakításán és az azok közötti távolságán át megannyi mindenre kiterjed” – világít rá Dr. Dudás-Boda Eszter igazságügyi antropológus, akinek a hivatása szintén az alkalmazott antropológia tárgykörébe sorolható, és kollégáival egyetemben a tudására elsősorban törvényszéki ügyekben van szükség.

Ugyanattól a személytől származó jobb oldali kulcscsont, borda, bal oldali lapocka, valamint singcsont.
Forrás: Sarusi István

Elméletre gyakorlat

Az igazságügyi antropológia módszerei nem különböznek a fizikai antropológiáéitól, sokkal inkább az általuk feltárt témák típusában rejlik különbség. Magyarországon az igazságügyi antropológiának alapvetően három különböző ügytípusa van – amik kiválóan illeszkednek a fent bemutatott ágakba.

Dr. Dudás-Boda Eszter feladata, hogy ismeretlen személyazonosságú, erősen bomlott holttest és/vagy csontmaradvány felfedezése esetén arról hiteles információkkal szolgáljon. „Biológiai profil felállítása során egy logikai listán haladunk végig, kezdve azzal, hogy a megtalált csontmaradványok emberiek-e, illetve amennyiben humán maradványokról van szó, szükséges annak megállapítása, hogy hány személytől származnak. Ezután következik a csontmaradvány morfológiai (alaki) nem, az elhalálozási kor, illetve a testmagasság becslése, továbbá annak megállapítása, hogy mióta halott a személy.

Sérülés esetén lényeges annak lehetséges keletkezési idejének/módjának meghatározása: a halál előtt (antemortem), a halál környékén (perimortem), illetve a halál után (postmortem) keletkezett sérülések elkülönítése kiemelten fontos, hiszen egy halál környékén keletkezett sérülés összefüggésbe hozható a halál okával, azonban a halálok megállapítása már nem igazságügyi antropológiai, hanem orvosszakértői kompetencia.

Az igazságügyi antropológus feladata az egyén életmódjából, illetve esetleges betegségekből adódó csontelváltozások leírása is. Az így felállított biológiai profil alapján tud nyomozni a hatóság az adott ügyben” – mondja a szakértő.

A DNS molekula felsokszorozására szolgáló PCR (magyarul: polimeráz láncreakció) készülék, valamint a minta behelyezése a készülékbe.
Forrás: Sarusi István

Mivel a régészeti kor 1711-ig tart, ezért egy előkerült temetkezés esetében elsődleges fontosságú a halál idejének megállapítása – még ekkora időtávban is. Ennél a sarokdátumnál korábbi maradványok további tanulmányozása már a területileg illetékes múzeumban dolgozó antropológusra és régészre hárul.

Ha az antropológusnak a második ügytípusban a személyazonosságot kell megállapítania, akkor a testalkatot és -arányokat, valamint az arc morfológiai jellegeit figyeli meg. Azok alapján tud véleményt adni, hogy az érintett személy látható-e a felvételeken, avagy sem.

„Harmadik ügytípus a gyermekekről, fiatalkorúakról készült pornográf felvételek elemzése. Ilyenkor a másodlagos nemi jellegek fejlettsége alapján lehet megbecsülni a vizsgált személy biológiai életkorát – illetve az egyéni variabilitás (természetes eltérések) miatt korosztályi intervallumot. Ennek a büntetési tételek eltérő mértéke miatt van jelentősége” – magyarázza Dr. Dudás-Boda Eszter.

Nyílik a laborajtó

Nem csak ismeretlen személytől származó csontmaradványok esetében lényeges az azonosítás, hanem olyan esetben is, amikor fennáll egy vélelem a csontmaradványok személyazonosságát illetően. Ilyenkor is szükséges az antropológiai vizsgálat, ugyanis számításba kell venni annak a lehetőségét, hogy téves a vélelmezett személyazonosság, vagyis minden esetben a legildomosabb kiindulási alap a biológiai profilozás.

A felsokszorozott DNS minták összemérésére szolgáló pipettázó robotok.
Forrás: Sarusi István

„Ismeretlen személyazonosság esetén tegyük fel, az alábbi biológiai profilt kapjuk: egy személytől származnak a maradványok, akinek morfológiai neme nő, elhalálozási kor intervalluma 40-50 év közötti, testmagasság 160-170 cm közötti, van degeneratív elváltozás (ami a szöveteket vagy szerveket érintő folyamatos állapotromlást jelenti) bizonyos csontjain. Ennek alapján tud keresni a rendőrség: kire illik ez a profil” – taglalja az igazságügyi antropológus, majd hozzáteszi: vélelmezett személyazonosság esetén a vélelmezett személy biológiai adataival vetik össze a kapott biológiai profilt.

Csak és kizárólag ezután következhet a DNS-vizsgálat, ami részint költséges, részint pedig ahhoz is szükség van a keresett vagy célszemélytől, illetve a hozzátartozójától származó referenciamintára. Ennek hiányában a DNS-vizsgálat eredménye értelmetlen, mert azt nincs mivel összehasonlítani, kvázi az egyezőség-különbözőség kérdését lehetetlen hitelt érdemlően megválaszolni.

Kapilláris elektroforézis készülékek, amelyek a DNS molekulák méret szerinti elválasztását szolgálják.
Forrás: Sarusi István

Ezért általában a célszemély hozzátartozóitól szájnyálkahártya-törletet vesznek, vagy amennyiben rendelkezésre áll személyes használati tárgy (pl.: fogkefe), arról gyűjtik be az összehasonlíthatóság érdekében elengedhetetlen mintát. „A csontmaradványok genetikai vizsgálatát az is nehezíti, hogy ezek mineralizálódott szövetek, tehát ásványi anyagok (pl.: kalcium-foszfát) épülnek be a csontszövetbe. További nehezítő körülmény, hogy minél több idő telik el, annál jelentősebb az örökítőanyag degradációja, ami azt jelenti, hogy több rövidebb darabra bomlik a hosszú DNS-szál.

Ezzel együtt pedig fokozatosan nehezebbé válik a vizsgálatuk.

Az sem mindegy, hogy az adott személy hol, milyen körülmények között és mennyi ideig volt eltemetve. Teljesen más a maradvány, ha homokos és akkor úgyszintén, ha agyagos talajból kerül elő. Ugyanis máshogy hatnak a csontokra a talajösszetevők. Egyik véglet sem jobb vagy rosszabb, mint a másik, lévén amíg a homokos talaj kiszívja a csont nedvességtartalmát, addig az agyagos vagy a szikes talaj egyaránt kifejti roncsoló hatását.

Értelemszerűen az évszak és a klimatikus viszonyok, de még a koporsós, vagy anélküli, meztelenül vagy ruhában (itt a textil minősége is újabb faktor) történő temetkezés, vagy a talajfelszínen történő szkeletonizáció (csontvázzá történő lebomlás) körülményei egyaránt meghatározóak a bomlás tekintetében, amiben ugyancsak egyéni variabilitást mutatunk: csontsűrűség, izom- és zsírszövet, testalkat tükrében. Éppen emiatt nehezebb, időigényesebb és ezzel együtt drágább DNS-t kinyerni a csontokból” – hangsúlyozza a szakértő.

Minták behelyezése a kapilláris elektroforézis készülékbe.
Forrás: Sarusi István

Dr. Dudás-Boda Eszter ezután kicsit részletesebben belemegy a DNS kinyerési folyamatába: először a mintát számos tisztítási lépéssel kísérve porrá őrlik, majd kémiai úton kivonják a mintából az ásványokat (demineralizáció), hogy azok ne akadályozzák a további vizsgálatokat. Utána lehet feltárni a sejteket, majd többféle izolálási módszer közül választhatnak a szakemberek, a csontminta állapotától, valamint a további elvégzendő DNS vizsgálatok típusától függően.

Kifejezetten a történeti korú csontokból és maradványokból történő DNS izolálására az archeogenetikai laboratóriumok specializálódtak. Dr. Dudás-Boda Eszter azonban büszkén hozzáteszi, hogy náluk, az NSZKK Genetikai Szakértői Intézetében egy 600 éves fog volt a legrégebbi maradvány, amiből a sikeres azonosításhoz elegendő DNS-tulajdonságot tudtak meghatározni.

„Archeogenetikai laboratóriumokban még ennél is régebbi szövetekből is képesek DNS-t kinyerni. Egyébként egy igazságügyi és egy archeogenetikai DNS labor felépítése, működése roppant hasonló, lévén mindkettőnél alapvető fontosságú a vizsgálandó minta védelme” – mondja. Ideális esetben néhány hét leforgása alatt használható eredményre tud jutni bármelyik labortípus csapata.

Egy 1953-ban keletkezett tömegsírból származó ismeretlen férfi jobb oldali, kallusz (hegszövet) képződéssel gyógyult törött combcsontja. A törvégek elmozdultak, egymás mellé kerültek, ezért a gyógyulás ilyen formában ment végbe.
Forrás: Sarusi István

Technológiába kódolt jövő

Alapjában véve nem kifejezetten az űrkutatásból származó eszközökkel dolgozik a klasszikus antropológia, így fémből készült csontmérőt, tolómérőt, tapintókörzőt, mérőasztalt és mérőszalagot használ – attól függően, mit mérnek. Sérülések vizsgálatánál jól jön a mikroszkóp.

3 fotó megtekintése

Régebben, a modern diagnosztikai eszközök, úgy, mint a CT és MR megjelenése előtt röntgennel is vizsgálták a maradványokat. „Számos információt lehet kinyerni a csontokból ezekkel a módszerekkel, nem véletlen alkalmazzák sok helyen. Ám mi magunk intézeten belül a fotogrammetriát kezdtük el használni a 3D nyomtatás mellett: egyik hozzáértő munkatársunk a fotogrammetria kritériumai szerint befotózza az adott mintát, amit egy szoftver digitálisan térbeli ábrává alakít, majd azt 3D-ben ki tudjuk nyomtatni.

Ily módon a maradványokat el lehet temetni, mert a reprodukált maradványok egy elhúzódó bizonyítási eljárás során lényegesen szemléletesebbek a bíró, az ügyvéd és az ügyész számára, mint egy hagyományos fénykép.

Ráadásul egy ilyen 1:1 arányú makettet a végtelenségig lehet tovább vizsgálni” – üti meg a végszót Dr. Dudás-Boda Eszter, igazságügyi antropológus és genetikus szakértő.

Ők kapják 2024-ben a kémiai Nobel-díjat

Ők kapják 2024-ben a kémiai Nobel-díjat

A héten jelentették be, hogy kik vehetik át majd a díjat orvosi, fizikai és kémiai kategóriában.

A Parkinson-kórosok elváltozott beszédét is felismerő szoftvert fejlesztettek

A Parkinson-kórosok elváltozott beszédét is felismerő szoftvert fejlesztettek

Az átlagos beszédfelismerő szoftverek az egészséges beszédre készültek, így azok, akik valamilyen egészségügyi probléma miatt nem képesek szépen, érthetően beszélni, nem is tudják használni ezeket.

Két kutató kapja idén a fizikai Nobel-díjat

Két kutató kapja idén a fizikai Nobel-díjat

A mesterséges neurális hálózatokkal történő gépi tanulást lehetővé tevő alapvető felfedezésekért és találmányokért ítélték oda az elismerést.

Ők kapják idén az orvosi Nobel-díjat

Ők kapják idén az orvosi Nobel-díjat

A mikroRNS felfedezéséért járt 2024-ben a neves elismerést.

Új Tyrannosaurus-fajt azonosítottak Mexikóban

Új Tyrannosaurus-fajt azonosítottak Mexikóban

Az állat kisebb termetű volt az északabbra élő rokonainál, ám ennek ellenére is csúcsragadozó volt saját élőhelyén.

National Geographic 2024. szeptemberi címlap

Előfizetés

A nyomtatott magazinra,
12 hónapra

15 900 Ft

Korábbi számok

National Geographic 2010. januári címlapNational Geographic 2010. februári címlapNational Geographic 2010. márciusi címlapNational Geographic 2010. áprilisi címlapNational Geographic 2010. májusi címlapNational Geographic 2010. júniusi címlapNational Geographic 2010. júliusi címlapNational Geographic 2010. augusztusi címlapNational Geographic 2010. szeptemberi címlapNational Geographic 2010. októberi címlapNational Geographic 2010. novemberi címlapNational Geographic 2010. decemberi címlapNational Geographic 2011. januári címlapNational Geographic 2011. februári címlapNational Geographic 2011. márciusi címlapNational Geographic 2011. áprilisi címlapNational Geographic 2011. májusi címlapNational Geographic 2011. júniusi címlapNational Geographic 2011. júliusi címlapNational Geographic 2011. augusztusi címlapNational Geographic 2011. szeptemberi címlapNational Geographic 2011. októberi címlapNational Geographic 2011. novemberi címlapNational Geographic 2011. decemberi címlapNational Geographic 2012. januári címlapNational Geographic 2012. februári címlapNational Geographic 2012. márciusi címlapNational Geographic 2012. áprilisi címlapNational Geographic 2012. májusi címlapNational Geographic 2012. júniusi címlapNational Geographic 2012. júliusi címlapNational Geographic 2012. augusztusi címlapNational Geographic 2012. szeptemberi címlapNational Geographic 2012. októberi címlapNational Geographic 2012. novemberi címlapNational Geographic 2012. decemberi címlapNational Geographic 2013. januári címlapNational Geographic 2013. februári címlapNational Geographic 2013. márciusi címlapNational Geographic 2013. áprilisi címlapNational Geographic 2013. májusi címlapNational Geographic 2013. júniusi címlapNational Geographic 2013. júliusi címlapNational Geographic 2013. augusztusi címlapNational Geographic 2013. szeptemberi címlapNational Geographic 2013. októberi címlapNational Geographic 2013. novemberi címlapNational Geographic 2013. decemberi címlapNational Geographic 2014. januári címlapNational Geographic 2014. februári címlapNational Geographic 2014. márciusi címlapNational Geographic 2014. áprilisi címlapNational Geographic 2014. májusi címlapNational Geographic 2014. júniusi címlapNational Geographic 2014. júliusi címlapNational Geographic 2014. augusztusi címlapNational Geographic 2014. szeptemberi címlapNational Geographic 2014. októberi címlapNational Geographic 2014. novemberi címlapNational Geographic 2014. decemberi címlapNational Geographic 2015. januári címlapNational Geographic 2015. februári címlapNational Geographic 2015. márciusi címlapNational Geographic 2015. áprilisi címlapNational Geographic 2015. májusi címlapNational Geographic 2015. júniusi címlapNational Geographic 2015. júliusi címlapNational Geographic 2015. augusztusi címlapNational Geographic 2015. szeptemberi címlapNational Geographic 2015. októberi címlapNational Geographic 2015. novemberi címlapNational Geographic 2015. decemberi címlapNational Geographic 2016. januári címlapNational Geographic 2016. februári címlapNational Geographic 2016. márciusi címlapNational Geographic 2016. áprilisi címlapNational Geographic 2016. májusi címlapNational Geographic 2016. júniusi címlapNational Geographic 2016. júliusi címlapNational Geographic 2016. augusztusi címlapNational Geographic 2016. szeptemberi címlapNational Geographic 2016. októberi címlapNational Geographic 2016. novemberi címlapNational Geographic 2016. decemberi címlapNational Geographic 2017. januári címlapNational Geographic 2017. februári címlapNational Geographic 2017. márciusi címlapNational Geographic 2017. áprilisi címlapNational Geographic 2017. májusi címlapNational Geographic 2017. júniusi címlapNational Geographic 2017. júliusi címlapNational Geographic 2017. augusztusi címlapNational Geographic 2017. szeptemberi címlapNational Geographic 2017. októberi címlapNational Geographic 2017. novemberi címlapNational Geographic 2017. decemberi címlapNational Geographic 2018. januári címlapNational Geographic 2018. februári címlapNational Geographic 2018. márciusi címlapNational Geographic 2018. áprilisi címlapNational Geographic 2018. májusi címlapNational Geographic 2018. júniusi címlapNational Geographic 2018. júliusi címlapNational Geographic 2018. augusztusi címlapNational Geographic 2018. szeptemberi címlapNational Geographic 2018. októberi címlapNational Geographic 2018. novemberi címlapNational Geographic 2018. decemberi címlapNational Geographic 2019. januári címlapNational Geographic 2019. februári címlapNational Geographic 2019. márciusi címlapNational Geographic 2019. áprilisi címlapNational Geographic 2019. májusi címlapNational Geographic 2019. júniusi címlapNational Geographic 2019. júliusi címlapNational Geographic 2019. augusztusi címlapNational Geographic 2019. szeptemberi címlapNational Geographic 2019. októberi címlapNational Geographic 2019. novemberi címlapNational Geographic 2019. decemberi címlapNational Geographic 2020. januári címlapNational Geographic 2020. februári címlapNational Geographic 2020. márciusi címlapNational Geographic 2020. áprilisi címlapNational Geographic 2020. májusi címlapNational Geographic 2020. júniusi címlapNational Geographic 2020. júliusi címlapNational Geographic 2020. augusztusi címlapNational Geographic 2020. szeptemberi címlapNational Geographic 2020. októberi címlapNational Geographic 2020. novemberi címlapNational Geographic 2020. decemberi címlapNational Geographic 2021. januári címlapNational Geographic 2021. februári címlapNational Geographic 2021. márciusi címlapNational Geographic 2021. áprilisi címlapNational Geographic 2021. májusi címlapNational Geographic 2021. júniusi címlapNational Geographic 2021. júliusi címlapNational Geographic 2021. augusztusi címlapNational Geographic 2021. szeptemberi címlapNational Geographic 2021. októberi címlapNational Geographic 2021. novemberi címlapNational Geographic 2021. decemberi címlapNational Geographic 2022. januári címlapNational Geographic 2022. februári címlapNational Geographic 2022. márciusi címlapNational Geographic 2022. áprilisi címlapNational Geographic 2022. májusi címlapNational Geographic 2022. júniusi címlapNational Geographic 2022. júliusi címlapNational Geographic 2022. augusztusi címlapNational Geographic 2022. szeptemberi címlapNational Geographic 2022. októberi címlapNational Geographic 2022. novemberi címlapNational Geographic 2022. decemberi címlapNational Geographic 2023. januári címlapNational Geographic 2023. februári címlapNational Geographic 2023. márciusi címlapNational Geographic 2023. áprilisi címlapNational Geographic 2023. májusi címlapNational Geographic 2023. júniusi címlapNational Geographic 2023. júliusi címlapNational Geographic 2023. augusztusi címlapNational Geographic 2023. októberi címlapNational Geographic 2023. novemberi címlapNational Geographic 2023. decemberi címlapNational Geographic 2024. januári címlapNational Geographic 2024. februári címlapNational Geographic 2024. márciusi címlapNational Geographic 2024. áprilisi címlapNational Geographic 2024. májusi címlapNational Geographic 2024. júniusi címlapNational Geographic 2024. júliusi címlapNational Geographic 2024. augusztusi címlapNational Geographic 2024. szeptemberi címlap

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, erősítsd meg a feliratkozásod az e-mailben kapott linkre kattintva!

Kövess minket