Terepjáróval ereszkedtünk le a 85 millió éves lelőhelyhez
Ősi Attila paleontológussal indultunk offroad üzemmódban egy bánya mélyére.
25 évvel ezelőtt Ősi Attila még egyetemi hallgatóként barátjával, Toma Andrással fedezte fel a régió egyik legizgalmasabb paleontológiai lelőhelyét. Az iharkúti bánya ma a Nopcsa Ferenc báró által megtalált erdélyi helyszín mellett a legfontosabb dinoszaurusz-lelőhelynek számít Közép-Európában.
Ősi Attiláék eredetileg nem dinócsontokat, hanem olyan, a földtörténeti középrétegből származó, szárazföldi körülmények között képződött közetrétegeket kerestek, amelyekben előfordulhatnak dinoszaurusz-maradványok. Párórányi vizsgálódás után aztán ragadozó dinoszauruszok 85 millió éves fogaira, krokodilok, teknősök és repülő hüllők kövületeire bukkantak a felhagyott bauxitbányában.
A kutató ezúttal a National Geographic csapatával és egy Škoda Kodiaq terepjáróval vágott neki az extrém, hol sivatagos, hol dágványos területnek. Mint elmondja, a vadiúj, modern autóban egészen más élmény erre vezetni, mint a harmincéves „ősterepjárójukkal”. A Kodiaqnak meg sem kottyan a bánya terepe.
A területen éppen föltárt területek fölé árnyékolóponyvákat helyeztek. Ősi Attila kiemeli: 85 millió éve egy legalább Rába szélességű folyó húzódott erre, a víz néha megáradt, ilyenkor vitt mindent a fatörzstől a dinoszaurusz-csontokig.
A paleontológusok felfedezése óta dolgoznak a lelőhelyen, és rengetegszer visszatérnek, a munka során nagy mennyiségű felszerelést és kőzetanyagot kell megmozgatniuk. Sokszor egy-egy szezon alatt több száz kilométert tesznek meg terepjáróval, ehhez nélkülözhetetlen a 4 x 4 hajtás.
LET’S EXPLORE! – TÁMOGATÓNK A FELFEDEZÉSBEN: A ŠKODA.