Miksa, Rezső, Edvin2024. október 12., szombat
Tudomány

Állatok milliói szenvednek laboratóriumokban

2024.09.12.Lajtár Lili
National Geographic Magyarország

Az állatkísérletek társadalmi megítélése továbbra is zavaros.

Forrás: Pixabay

Az állatokon végzett kutatások minden évben több millió élőlény életét követelik, laboratóriumokban, ketrecekben tenyésztett és tartott példányok tömegei várakoznak, hogy végül ilyen-olyan kísérletekhez használják őket. Az állatok felhasználásával végzett orvosbiológiai kutatások nagyrészt titkos folyamatok, és a nyilvánosság keveset tud arról, hogy mi is folyik valójában a laboratóriumokban.

Tudományos nyelvezetet használva és ironizálva a következő módon vezethetjük fel az állatkísérletek témáját: a kutatásokban általánosan „használt” állatok is gazdag és összetett életet élhetnének, ha nem éppen a halálsoron lennének. Idézhetnénk Jane Austen híres író megfogalmazását: „Az irónia az első menedék az impotens kritikus számára”. Mégse legyünk impotensek, hanem igenis cselekvőképesen bíráljuk a témát, először is szembesítsük magunkat az állatkísérletek sötét, ugyanakkor figyelemreméltó valóságával.

Be kell látni: habár a főemlősök mély gondolkodást és bonyolult társadalmi struktúrákat mutatnak, de az emberekhez való hasonlóságuk a legtöbb célra elképzelhetetlenné tette a velük való széleskörű együttműködést, kivéve a kísérletezést és a „szórakozást”. Vagy hogy az olyan kutyák, mint a beagle-k, amelyek tanulékonyak, barátságosak és együttműködők is, ezen tulajdonságok miatt jól használható tesztalanyokká válnak. Vagy a tengerimalacok – amelyek mára egyes nyelveken az állatkísérletek szinonimájává váltak – szelídek és még dorombolnak is, mint a macskák, amikor boldogok.

És ott vannak az egerek, a patkányok, amelyek empatikusak, emellett tanulmányok kimutatták, hogy kockáztatják az életüket, hogy segítsenek fogságba került társaikon.

Nem kétséges, hogy az állatok, amelyeket kutatásra és boncolásra használunk, ugyanúgy képesek gondolkodni, érezni és szenvedni, mint mi.

A kritikához azonban az is hozzátartozik, hogy az állatkísérletekkel eltöltött 2300 év alatt az emberiség folyamatosan hasznot húzott az eredményekből, és valószínű, hogy az ember várható élethossza sem érné el a mai szintet, ha nem lettek volna ezek a próbálgatások, tesztek.

Milyen állatokról is beszélünk? Egerek, patkányok, macskák, kutyák, hörcsögök, tengerimalacok, nyulak, főemlősök, halak, madarak és lovak: ők az állatkísérletek fő szereplői.

Hatalmas tenyésztőtelepek

Az állatkísérleteket zavaros társadalmi megközelítés veszi körül. Manapság a kutatási célú felhasználásukról folyó eszmecserék összetettek és gyakran megosztottak, amikor különböző célokra vagy vizsgálati típusokhoz van szükség rájuk.

Általánosságban kijelenthető, hogy az emberek többsége ellenzi kozmetikumok és testápolási termékek tesztelésére való felhasználásukat. Ha viszont egy kutatásról azt állítják, hogy emberi életeket ment meg vagy javít, a vélemények megváltoznak, még akkor is, ha ezek az állítások hipotetikusak, azaz feltevésen alapuló következtetések.

Szintén kijelenthető, hogy az állatkísérletek támogatottsága általában csökkenni látszik, még akkor is, ha nincs más alternatíva. Az is kijelenthető, hogy a vizsgálat megítélése nagymértékben függ a használt fajoktól, függ a kutatás okától, mindezek eredményezik a kísérlet elfogadhatóságát.

De vajon mégis hogyan kezdődnek az állatokkal való kísérletek? Mielőtt megérkeznének a laboratóriumokba, a kutatásra használt állatok megszületnek a világ minden táján található nagy tenyésztőlétesítményekben. Egyes kísérleti állatok viszonylag szabályozott, áttekinthető és ellenőrzött vállalatoktól származhatnak, mint például a Charles River vagy az Inotivco, amelyek olyan országokban találhatók, mint az Egyesült Államok, Anglia vagy Spanyolország.

Forrás: Pixabay

Más állatok, így a majmok gyakran olyan nemzetközi beszállítóktól érkeznek, amelyek Délkelet-Ázsiában, Afrika egyes részein és Kínában működnek. A közönséges makákóból (Macaca fascicularis) például évente csak az USA-ba 70 ezer példányt hoznak be a fertőző betegségek és az agy tanulmányozására, valamint új gyógyszerek létrehozására – megjegyzendő, hogy egyetlen gyógyszer tesztelése átlagosan 3 ezer állat életének kioltását eredményezi.

Állatok milliói

Hogy hány állatot tenyésztenek kutatási célokra, tartanak laboratóriumokban és használnak fel kísérletekben, azt a világ szinte bármely országában érvényes jelenlegi szabályozás szerint lehetetlen megmondani. Vannak helyek, ahol megszámolják a példányokat, és vannak olyanok, ahol nem.

A kutatásban világszerte felhasznált állatok teljes számára vonatkozó becslések széles skálán mozognak, több mint 100 milliótól a több mint 190 millióig.

Ráadásul az Egyesült Államokban a kutatóknak nem kell jelenteniük a kísérletekben használt patkányok, egerek és madarak számát, ugyanakkor ezek az élőlények teszik ki a tesztekben használt összes állat 93-97% -át.

Az USA állatjóléti törvénye (1966) nem megfelelő, és figyelmen kívül hagyja az összképet, nemcsak hogy nem terjed ki a legtöbb állatra, hanem nem is írja elő a kutatók számára, hogy vezessenek statisztikákat a leggyakrabban használt fajokról. Ezért csak becsléseket tudunk készíteni a felhasznált állatok számáról.

Az EU állatjóléti törvénye (1985) szerint 2004-től tilos a kész kozmetikumok állatokon történő tesztelése, 2009-től kivételekkel, majd 2013-tól teljes egészében már az alapanyagok is a tiltás hatálya alatt állnak, mindezen felül szintén tilos az EU-n kívülről érkező minden bizonyíthatóan állatkísérletes termék forgalomba hozatala is. Tehát elviekben az európai szabályozás végső soron nagyobb jogokat biztosít az állatoknak, mint az USA átlaga és vélhetően a globális átlag.

Eközben a kutatási létesítmények, melyeket már eddig is rejtve tartottak a nyilvánosság elől, a munkájuk nagy része felett nagyon kevés hatósági ellenőrzéssel vagy felügyelettel bírnak. Az állatvédők számára ugyanakkor fontos, hogy folyamatosan ezekre a létesítményekre fókuszáljanak és az általuk az állatoknak okozott gyakran kirívó szenvedésekre.

Egy másik szempontról se feledkezzünk meg, ez pedig az oktatás. A hagyományos bölcsesség azt mondja, hogy a diákok számára a biológia megismerésének legjobb módja a gyakorlati tanulás, ami együtt jár az élő és elhullott állatok boncolásával. A boncolást különböző formákban évszázadok óta használják tanulási eszközként, habár nem vezetnek statisztikákat, de becslések szerint évente 10-12 millió állatot használnak ilyen célokra.

Van alternatíva

Ha az olvasót ezidáig nem ingatták meg az állatkísérletek elleni etikai érvek, talán ezek majd igen:

Szerencsére az állatok tudományos kutatásban való felhasználása nem előre eldöntött kérdés, éppen ellenkezőleg. Az állatkísérletek alternatíváinak egyre növekvő a területe, és sok ilyen módszer már ma is használatban van.

Többek között a már meglévő adatok integrálása számítógépes előrejelzési rendszerbe vagy más organizmusok használata, mint például gombáké, baktériumoké, növényeké, illetve az éppen élő szervezeten kívüli, úgynevezett in vitro módon végzett kísérletezés. Azonban ne felejtsük el, hogy az élő szervezetek sajátja a fájdalom érzékelése, így a jövőben minden rajtuk végzett vizsgálat sem jelent korszakalkotó lépést, azok továbbra is etikai problémákkal bírnak majd.

Barátja vagy ellensége a mesterséges intelligencia a kreatív szakmának?

Barátja vagy ellensége a mesterséges intelligencia a kreatív szakmának?

Képzeljünk el egy olyan jövőt, ahol a kreatív szakemberek munkáját a mesterséges intelligencia támogatja és inspirálja. Ez a jövőkép mára valósággá vált, és a hatása máris érezhető.

Hőségnapokon romlik a bombakereső kutyák teljesítménye

Hőségnapokon romlik a bombakereső kutyák teljesítménye

Vannak olyan környezeti hatások, amelyek a bombakereső kutyák szaglását, így oedig a sikeres keresést is gátolják.

Ilyen lesz Draco, a pusztulásra termett műhold

Ilyen lesz Draco, a pusztulásra termett műhold

Az Európai Űrhivatal (ESA) 2027-re tervezi a speciális műhold felbocsátását és tesztjét.

Magyar szakértők segítettek az aszteroidavadász űrszonda fejlesztésében

Magyar szakértők segítettek az aszteroidavadász űrszonda fejlesztésében

A Hera célja a Didymos nevű kettős aszteroida vizsgálata.

Bronzkori sírból derült fény a kefir történetére

Bronzkori sírból derült fény a kefir történetére

A kefir és a belőle készülő sajt népszerű és fontos táplálék volt a múltban, emészthetővé és tartóssá is vált így a tej.

National Geographic 2024. szeptemberi címlap

Előfizetés

A nyomtatott magazinra,
12 hónapra

15 900 Ft

Korábbi számok

National Geographic 2010. januári címlapNational Geographic 2010. februári címlapNational Geographic 2010. márciusi címlapNational Geographic 2010. áprilisi címlapNational Geographic 2010. májusi címlapNational Geographic 2010. júniusi címlapNational Geographic 2010. júliusi címlapNational Geographic 2010. augusztusi címlapNational Geographic 2010. szeptemberi címlapNational Geographic 2010. októberi címlapNational Geographic 2010. novemberi címlapNational Geographic 2010. decemberi címlapNational Geographic 2011. januári címlapNational Geographic 2011. februári címlapNational Geographic 2011. márciusi címlapNational Geographic 2011. áprilisi címlapNational Geographic 2011. májusi címlapNational Geographic 2011. júniusi címlapNational Geographic 2011. júliusi címlapNational Geographic 2011. augusztusi címlapNational Geographic 2011. szeptemberi címlapNational Geographic 2011. októberi címlapNational Geographic 2011. novemberi címlapNational Geographic 2011. decemberi címlapNational Geographic 2012. januári címlapNational Geographic 2012. februári címlapNational Geographic 2012. márciusi címlapNational Geographic 2012. áprilisi címlapNational Geographic 2012. májusi címlapNational Geographic 2012. júniusi címlapNational Geographic 2012. júliusi címlapNational Geographic 2012. augusztusi címlapNational Geographic 2012. szeptemberi címlapNational Geographic 2012. októberi címlapNational Geographic 2012. novemberi címlapNational Geographic 2012. decemberi címlapNational Geographic 2013. januári címlapNational Geographic 2013. februári címlapNational Geographic 2013. márciusi címlapNational Geographic 2013. áprilisi címlapNational Geographic 2013. májusi címlapNational Geographic 2013. júniusi címlapNational Geographic 2013. júliusi címlapNational Geographic 2013. augusztusi címlapNational Geographic 2013. szeptemberi címlapNational Geographic 2013. októberi címlapNational Geographic 2013. novemberi címlapNational Geographic 2013. decemberi címlapNational Geographic 2014. januári címlapNational Geographic 2014. februári címlapNational Geographic 2014. márciusi címlapNational Geographic 2014. áprilisi címlapNational Geographic 2014. májusi címlapNational Geographic 2014. júniusi címlapNational Geographic 2014. júliusi címlapNational Geographic 2014. augusztusi címlapNational Geographic 2014. szeptemberi címlapNational Geographic 2014. októberi címlapNational Geographic 2014. novemberi címlapNational Geographic 2014. decemberi címlapNational Geographic 2015. januári címlapNational Geographic 2015. februári címlapNational Geographic 2015. márciusi címlapNational Geographic 2015. áprilisi címlapNational Geographic 2015. májusi címlapNational Geographic 2015. júniusi címlapNational Geographic 2015. júliusi címlapNational Geographic 2015. augusztusi címlapNational Geographic 2015. szeptemberi címlapNational Geographic 2015. októberi címlapNational Geographic 2015. novemberi címlapNational Geographic 2015. decemberi címlapNational Geographic 2016. januári címlapNational Geographic 2016. februári címlapNational Geographic 2016. márciusi címlapNational Geographic 2016. áprilisi címlapNational Geographic 2016. májusi címlapNational Geographic 2016. júniusi címlapNational Geographic 2016. júliusi címlapNational Geographic 2016. augusztusi címlapNational Geographic 2016. szeptemberi címlapNational Geographic 2016. októberi címlapNational Geographic 2016. novemberi címlapNational Geographic 2016. decemberi címlapNational Geographic 2017. januári címlapNational Geographic 2017. februári címlapNational Geographic 2017. márciusi címlapNational Geographic 2017. áprilisi címlapNational Geographic 2017. májusi címlapNational Geographic 2017. júniusi címlapNational Geographic 2017. júliusi címlapNational Geographic 2017. augusztusi címlapNational Geographic 2017. szeptemberi címlapNational Geographic 2017. októberi címlapNational Geographic 2017. novemberi címlapNational Geographic 2017. decemberi címlapNational Geographic 2018. januári címlapNational Geographic 2018. februári címlapNational Geographic 2018. márciusi címlapNational Geographic 2018. áprilisi címlapNational Geographic 2018. májusi címlapNational Geographic 2018. júniusi címlapNational Geographic 2018. júliusi címlapNational Geographic 2018. augusztusi címlapNational Geographic 2018. szeptemberi címlapNational Geographic 2018. októberi címlapNational Geographic 2018. novemberi címlapNational Geographic 2018. decemberi címlapNational Geographic 2019. januári címlapNational Geographic 2019. februári címlapNational Geographic 2019. márciusi címlapNational Geographic 2019. áprilisi címlapNational Geographic 2019. májusi címlapNational Geographic 2019. júniusi címlapNational Geographic 2019. júliusi címlapNational Geographic 2019. augusztusi címlapNational Geographic 2019. szeptemberi címlapNational Geographic 2019. októberi címlapNational Geographic 2019. novemberi címlapNational Geographic 2019. decemberi címlapNational Geographic 2020. januári címlapNational Geographic 2020. februári címlapNational Geographic 2020. márciusi címlapNational Geographic 2020. áprilisi címlapNational Geographic 2020. májusi címlapNational Geographic 2020. júniusi címlapNational Geographic 2020. júliusi címlapNational Geographic 2020. augusztusi címlapNational Geographic 2020. szeptemberi címlapNational Geographic 2020. októberi címlapNational Geographic 2020. novemberi címlapNational Geographic 2020. decemberi címlapNational Geographic 2021. januári címlapNational Geographic 2021. februári címlapNational Geographic 2021. márciusi címlapNational Geographic 2021. áprilisi címlapNational Geographic 2021. májusi címlapNational Geographic 2021. júniusi címlapNational Geographic 2021. júliusi címlapNational Geographic 2021. augusztusi címlapNational Geographic 2021. szeptemberi címlapNational Geographic 2021. októberi címlapNational Geographic 2021. novemberi címlapNational Geographic 2021. decemberi címlapNational Geographic 2022. januári címlapNational Geographic 2022. februári címlapNational Geographic 2022. márciusi címlapNational Geographic 2022. áprilisi címlapNational Geographic 2022. májusi címlapNational Geographic 2022. júniusi címlapNational Geographic 2022. júliusi címlapNational Geographic 2022. augusztusi címlapNational Geographic 2022. szeptemberi címlapNational Geographic 2022. októberi címlapNational Geographic 2022. novemberi címlapNational Geographic 2022. decemberi címlapNational Geographic 2023. januári címlapNational Geographic 2023. februári címlapNational Geographic 2023. márciusi címlapNational Geographic 2023. áprilisi címlapNational Geographic 2023. májusi címlapNational Geographic 2023. júniusi címlapNational Geographic 2023. júliusi címlapNational Geographic 2023. augusztusi címlapNational Geographic 2023. októberi címlapNational Geographic 2023. novemberi címlapNational Geographic 2023. decemberi címlapNational Geographic 2024. januári címlapNational Geographic 2024. februári címlapNational Geographic 2024. márciusi címlapNational Geographic 2024. áprilisi címlapNational Geographic 2024. májusi címlapNational Geographic 2024. júniusi címlapNational Geographic 2024. júliusi címlapNational Geographic 2024. augusztusi címlapNational Geographic 2024. szeptemberi címlap

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, erősítsd meg a feliratkozásod az e-mailben kapott linkre kattintva!

Kövess minket