Gyapjas orrszarvú maradványaira bukkantak Szibériában
A jégkorszak egykor egész Eurázsiában elterjedt óriása jól ismert az európai barlangrajzokról is.
Az Északkeleti Szövetségi Egyetem (NEFU) és a Mamut Múzeum partnerei a negatív hőmérsékleti rekordjairól híres Ojmjakon közelében egy bányatelepen bukkantak rá a tülökre, valamint egy minden bizonnyal ehhez tartozó mumifikálódott tetemre is. A tülköt a helyszínre érkező szakemberek kiemelték, a mumifikálódott, de több darabból álló test maradványait az őszi időszakban fogják nagy elővigyázatossággal kiszabadítani a talajból. Annyit lehet róla tudni, hogy egy kifejlett, már ivarérett egyedről van szó, számolt be a Smithsonian Magazine.
Szibéria permafrosztja a fagyott talajával kiválóan megőrzi a jégkorszakban élt állatok testét, ennek köszönhetően arra is lehetőséget látnak az orosz kutatók, hogy majd a tetem kiemelése után abból DNS-mintát nyerjenek. A DNS elemzésével szeretnék megvizsgálni majd, hogy ez az állat miféle rokonságban állhatott a már eddig megismert gyapjas orrszarvúkkal. Emellett a maradványok lágy szöveteiből is remélhetőleg számos izgalmas adatot tudnak kinyerni majd a szakemberek.
A korábbi leletek közül mindössze 5 volt, amelyekben lágy szövetek is voltak. Azt, hogy a maradvány pontosan milyen korból származik, majd csak a teljes tetem kiemelését követően lehet megállapítani.
A gyapjas orrszarvúnak két tülke volt, egy igen nagy, akár egy méteres hosszat is elérő elülső az orra hegyén, és egy kisebb kissé hátrébb az arcán. A kapott tülök az állat két tülke közül a hátulsó; ez lesz az első tülök a Mamut Múzeum birtokában. Anatolij Nyikolajev, az egyetem rektora elmondta, hogy az adományként kapott tülök ékes bizonyítéka annak, hogy az üzleti világ és a tudományos kutatás kiválóan együttműködhet, és ebből a régió egész közösségének haszna származik.