Az erkölcsi értékrendünk is változik az évszakokkal

Az évszakok változásai az emberben is mérhető változásokkal járnak, és távolról sem csak a hangulatban.

Az évszakváltásoksal átalakul az étkezésünk, érzelmi állapotunk, fizikai és szexuális aktivitásunk, az, hogy milyen színek tetszenek, és, amint azt egy újonnan, a PNAS folyóiratban publikált kutatás eredménye mutatja, az erkölcsi értékrendünk is. Egy angol-kanadai kutatócsoport elemezte több mint 230 ezer kérdőív eredményét, amelyeket egy 10 éves időtartam során töltöttek ki az USA, Ausztrália és Kanada lakói, a kutatást a Scientific American ismertette.
Több különböző erkölcsi értéket mértek fel, mint a csoporthoz való hűség, hatalomhoz való hűség, kegyesség-tisztaság – ezek az értékek a csoportokat összetartó értékek, jellemzően a konzervatív politikai nézetekhez kötődnek. Ezen értékek nyáron és télen kevéssé erősek. A gondoskodás (mások védelme, rájuk való odafigyelés) és az igazságosság az egyéni értékekhez tartozik, ám ezek nem mutattak évszakos ingadozást.
Vajon mi okozhatja?
A kutatók elképzelése szerint az évszakos hangulati ingadozás, évszakos szorongás lehet az egyik, háttérben álló ok. Ez tavasszal és ősszel csúcsosodik ki, és a vizsgálatok azt mutatták, hogy aki érintett ebben, az valószínűbb, hogy konzervatívabb értékrendű.
Ennek az lehet az oka, hogy védtelenebbnek érzi magát az illető, és így nagyobb szükségét érzi a csoport nyújtotta biztonságnak. Ez egyúttal azt is jelenti, hogy az évszaknak rengeteg területen van hatása, kezdve a védőoltási kampányoktól a bírósági ítéleteken át a választási eredményekig.
Bár a felmérést nyugati, iparosodott társadalmakban végezték, feltehetően az emberi psziché általános tulajdonságain alapul, így többé-kevésbé bárhol igaz lehet. Az évszakok minden bizonnyal jelentős hatással vannak a viselkedésünkre.