Előkészületek nélkül nincs gombaméreg
A muszkarin nevű méreganyag kialakulását vizsgálta meg egy kutatócsoport, a felfedezésük a gombamérgezések elleni kezeléseket is segítheti.
A „mesegomba”, avagy a piros alapon fehér pettyes légyölő galóca (Amanita muscarina) a névadója a muszkarin nevű méreganyagnak. Azonban míg a légyölőben csak kis mennyiségben található meg, a susulykák vagy a tölcsérgombák egyes fajai akár halálos mennyiséget is tartalmazhatnak belőle.
Bár lassan vége az őszi gombaszezonnak, minden gombaszedő számára erősen javasolt, hogy a zsákmányát hivatásos gombaszakértővel nézesse át.
Az erdők-mezők gombái valóban nagyon finomak, hozzáértés nélkül végzetes is lehet a fogyasztásuk.
A német kutatók kimutatták, hogy e gombák nemcsak a kész méreganyagot tárolják magukban, hanem egy olyan, még szinte ártalmatlan molekulát is, amely a gomba sérülése hatására szabadul fel, például a mezei tölcsérgombában (Clitocybe rivulosa), és alakul át a végzetes hatású muszkarinná.
A muszkarint mintegy 150 éve fedezték fel, ez volt az első gombaméreg, amelyet kémiai szempontból is megismerhettünk. A kutatók most azt bizonyították, hogy egy sokkal kevésbé mérgező előanyagként, 4’ foszfomuszkarin molekula formájában tárolják a halálosan mérgező tölcsérgombák. Amikor a gombát sérülés éri – óvatlan ember leszedi, felvagdalja majd megfőzi – akkor egy enzim hatására a felszabaduló előanyagból kész muszkarin lesz.
Számos élőlény van a világon, amely sérülés hatására (pl. ha egy állat megharapja) kezd bele az intenzív méregtermelésbe. Ez a rejtett, és a fogyasztás során aktiválódó méregtartalék azonban különösen veszélyessé teszi például a mezei tölcsérgombát.
A kutatás eredményének a sürgősségi orvoslásra is hatása lehet: pontosabban ítélhetik meg az orvosok a mérgezés fokát, így pontosabban tudnak ellene fellépni is. A muszkarin fogyasztása rövid idő alatt – számos más tünet mellett – nehézlégzéshez, lelassuló szívveréshez, a keringés összeomlásához vezethet, ezáltal pedig halálhoz is.
A méreganyag az acetilkolin nevű idegi ingerületátvivő anyag működését befolyásolja. Ennek hatására folyamatos nyál-, könny-, veríték- és vizelettermelés, hányás, hasmenés, keringés összeomlása és végzetes szívbénulás következhet be. Ezek miatt is fontos az, hogy szakemberrel ellenőriztessük a szedett gombákat fogyasztás előtt.