Ezzel a robottal felállhatnak a kerekesszékesekbe kényszerültek
A tudományos-fantasztikus irodalomból jól ismert exoszkeletonok plusz erőt és tartást kölcsönöznek viselőiknek, és ezt nemcsak a szuperkatonák, hanem a valamilyen okból járásképtelenné vált emberek is hasznosíthatják.
A Koreai Tudományos és Műszaki Kutatóintézet (KAIST) munkatársai olyan robotot mutattak be, amelynek segítségével felállhat és járhat a korábban járásképtelen, kerekesszékbe kényszerült ember. A robot teljesen automatikusan képes a lebénult ember testére kapcsolódni, és felállni vele ülő helyzetből, akár kerekesszékből, akár valamilyen ülőbútorról. A robotikus exoszkeleton a WalkON Suit F1 nevet kapta, és az lesz a fő feladata, hogy a négy végtag bénult betegeknek segítsen a hétköznapi életben.
A robotot évek óta fejlesztik, és javítják többek közt a sebességét, 2020-ra elérték az óránkénti 3,2 kilométert, ami egy kényelmes séta tempója. Az eszköz képes átmenni szűk helyeken, ajtókon és lépcsőkön is – ezekre a mindennapi tevékenység során mindenkinek szüksége van. Egészen eddig azonban ugyanaz volt a probléma vele, mint minden más hasonló eszközzel: szükség volt még egy személyre, aki segített a betegnek magára ölteni a robotot.
Az újonnan bemutatott változatnál erre nincsen szükség. Azzal oldották meg a problémát, hogy a test elülső oldala felől kapcsolódik a robot és mintegy magához emeli az embert. Ez azt is jelenti, hogy a kerekesszékből azonnal átszállhat az ember a robotba, mindenféle külön segítség nélkül.
Ráadásul az F1 odamegy a viselőjéhez.
Beépítettek egy extra egyensúlyt biztosító műszert is, ami a robot súlypontját képes megfelelően kezelni, az aktuális terhelésnek megfelelően.
A robottal járó embernek nincs szüksége arra sem, hogy a kezeivel kapaszkodjon, vagy botra támaszkodjon, így ha egyébként tudja használni a kezeit, akkor ezt is megteheti így. A robotban vizuális akadályfelismerő rendszer van, amelyet mesterséges intelligencia is segít.