A cukorbetegség esélyét növelő tényezőre bukkantak
Már-már népbetegségnek tekinthetjük a diabéteszt, és egyre több tényezőről derül ki, hogy befolyásolja a kialakulását.
Jól ismert tény, hogy a 2-es típusú cukorbetegséghez könnyedén elvezethet az elhízás, az egészségtelen táplálkozás. Egy új kutatás eredménye szerint ha a kismamák a terhesség idején, illetve a kisgyerekek életük első két évében sok édességet fogyasztanak, az is igen jelentősen növeli a diabétesz esélyét, számolt be a Nature egy frissen megjelent kutatás eredményéről.
Ha valaki élete első ezer napján korlátozottan fért csak hozzá a cukorhoz, az igen jelentős védelmet nyújtott a későbbi cukorbetegséggel szemben.
A második világháború idején Nagy-Britanniában igen korlátozottan lehetett hozzáférni cukorhoz, a korlátozásokat egészen 1953-ig fenntartották. Azzal, hogy csak jegyre lehetett cukrot vásárolni, egy – mai szemmel nézve – izgalmas tudományos kísérletet is végeztek a britek. Ellenőrizhetővé vált, hogy milyen hatása volt az alacsony, majd a jegyrendszer megszűnése után a megugró cukorfogyasztásnak.
A Dél-Kaliforniai Egyetem szakemberét, a kutatást vezető, Tadeja Gračnert kismamaként ágynyugalomra ítélte az orvosa, amikor az eredményeket megkapták a vizsgálataik végén. „Az jutott eszembe: Nem, nem és nem! Ez az utolsó dolog, amire most szükségem van!” – mondta a kutató. „A terhességem alatt szinte folyamatosan csokoládét ettem.” A kutatás ötlete először akkor merült fel, amikor Gračner látott egy cikket a jegyrendszer feloldásáról, amelyben fotók mutatták, amint a gyerekek elözönlik a cukrászdákat.
Az eredmények nem azt jelentik, hogy teljesen el kell kerülni a cukor fogyasztását a kismamáknak és a kisgyerekeknek, de azért bőven van miből visszavenni. Az USA-ban a kismamák és a szoptató anyukák az ajánlott cukorbevitel háromszorosát fogyasztják el...
A kutatók a brit Biobank egészségügyi adatbázisa alapján elemezték a kutatók. A háború utáni brit élelmiszer-fogyasztás viszonylag gyorsan visszaállt a normálisra, hamarabb, mintsem a cukor jegyre árusítását feloldották volna. Ez azt jelenti, hogy egyéb tekintetben már egészségesnek mondható táplálkozást folytattak (nem voltak olyan hiányok, mint a háború alatt).
Miután beigazolták a kutatók, hogy a jegyrendszer után jelentősen megugrott a britek cukorfogyasztása, nekiálltak az egészségügyi adatok átböngészésének. Olyanok adatait mérték össze, akik a jegyrendszer utolsó 3 évében fogantak, illetve olyanokét, akik a jegyrendszer végét követő ugyanilyen időszakban.
Az eredmények önmagukért beszéltek. Akik a korlátozott cukorfogyasztás idején fogantak és születtek, 35 százalékkal kisebb eséllyel lettek cukorbetegek, és 20 százalékkal kisebb eséllyel lett magas vérnyomásuk, mint a cukorínség végét követően születettek. A kutatási eredmény újabb érvet ad azok kezébe, akik szeretnék arról meggyőzni a kismamákat, hogy mennyire fontos az egészségesebb táplálkozás.