Csernobil békái nem öregednek gyorsabban a sugárzástól
Az atomerőmű-katasztrófa után lezárt terület afféle biológiai kísérleti területként is értelmezhető, ahol azt vizsgálhatják, miként hat a sugárzás az élőlényekre.
Az Oviedói Egyetem számolt be arról, a Biology Letters folyóiratban közzé tett kutatásról, amelyben a csernobili békák öregedését mérték fel. A tiltott zóna levelibékái (Hyla orientalis) a területen jelenleg, a katasztrófa után közel 40 évvel is még mérhető erősségű (de jelentősen legyengült, a baleset utáninak alig 10 százalékát elérő) sugárzásban élnek.
A békák színében bekövetkezett változásokról már néhány éve beszámoltak a spanyol kutatók. A korábbi vizsgálatokkal azt is feltárták, hogy a jelenlegi sugárzás nem okoz a békákban krónikus károsodásokat, akkor azonban az öregedés folyamatát nem vizsgálták. Most az ugyanazon időszakban (2016-18. között) begyűjtött példányok további elemzésének eredményeit ismertették.
A békák valódi életkorát a csontjaikon található növekedési gyűrűk (ez a fák évgyűrűihez hasonló) vizsgálatával lehetett megállapítani. A vizsgált egyedek 2 és 9 év közötti korúak voltak, azt, hogy mennyi az állatok biológiai életkora, vagyis mennyivel van jobb vagy rosszabb állapotban a szervezetük a valós életkorhoz képest, részletesebb mérésekkel lehetett csak megismerni.
A 14 eltérő sugárterhelésű helyen befogott békák esetében egyedenként kiszámolták, mekkora is a valós terhelés, ami érte őket. Ehhez nemcsak a helyszíni méréseket, de az állatok izmaiban és csontozatában lévő cézium és stroncium mennyiségét is megmérték.
A békák kromoszómáin lévő záró elemek, a telomérák hosszát is megmérték. Ezek a kromoszómát védő elemek az életkor előre haladtával, illetve számos külső hatásra is rövidülnek, a hosszúságuk összefügg az életkorral és az egészségi állapottal. Emellett megmérték az állatok stresszhormon-szintjét is.
A mérések azt mutatták, hogy a békák teloméráinak hosszúságára, öregedésének ütemére nem hatott a sugárzás, és a stresszhormon se volt összefüggésbe hozható a békák által elnyelt sugárzás mennyiségével. Gyakorlatilag ez azt jelenti, hogy a jelenlegi sugárzási szint nem képes mérhetően megrövidíteni az állatkák életét – egyébként hasonló eredményeket kaptak a japán Fukusima levelibékái kapcsán is más kutatók.