Az ijesztgetés gyulladáscsökkentő hatású lehet
Míg a szorongástól, állandó félelemtől közismerten nőnek a szervezetben a gyulladásos folyamatok, úgy tűnik, a rekreációs célú ijesztgetéstől csökkennek.
Jól ismert, hogy az életünkben folyamatosan jelen lévő stressz, szorongás, állandó félelem egészségkárosító hatású, annak következtében, hogy az idegrendszeren keresztül ez afféle állandó készenléti állapotban tartja az immunrendszert. Emiatt gyulladásos folyamatok alakulnak ki, bár ezek mértéke nem túl nagy, az állandó gyulladás számos további egészségkárosító hatással rendelkezik. A rövid ideig tartó ijedtség viszont pozitív hatású.
Az Aarhus-i Egyetem kutatói különös vizsgálatba fogtak nemrégiben. Egy szórakoztató központként üzemelő „kísértetház” látogatói körében mérték fel, hogy a szervezetükben a gyulladásos folyamatokat miként befolyásolja az az ijesztgetés, amelyet az alanyok önként vállaltak a szórakoztató központ meglátogatásával.
A ház olyasmi, mint régen a budapesti Vidámpark szellemvasútja volt, csak a modern horrorfilmekből ismert figurákkal, élő színészekkel, modern effektekkel ijesztgetik a mintegy 50 szobán átsétáló közönséget. Az egykori gyárépületben kialakított szórakoztató központ végigjárása nem egészen egy órát vesz igénybe, a látogatók 3-6 fős csoportokban haladnak végig a tematikus szobákon.
Összesen 113 egészséges embert vontak be a felmérésbe, akik a ház látogatása során szívverést mérő eszközt viseltek, a látogatás előtt egy, majd utána közvetlenül és 3 nappal később kis vérmintát adtak, amelyből a kétféle fehérvérsejt és egy fehérje segítségével a gyulladásra utaló állapotukat is felmérték a kutatók. Emellett arról is beszámoltak az alanyok, hogy egy 1-9 közti skálán milyennek értékelik a saját ijedtségüket.
Azok az alanyok, akikben a látogatás előtt kimutatható volt a kis mértékű gyulladás, a látogatás után csökkent a gyulladást jelző fehérje szintje, és minden egyes látogató vérében csökkent azon fehérvérsejtek száma, amelyek szintén részt vesznek a gyulladásos folyamatokban. Úgy tűnik hát, hogy a szórakoztató ijesztgetésnek jó hatása volt a gyulladásos folyamatokra.
A kutatók szerint a hasonló élmények, beleértve a horrorfilmeket vagy épp a baráti csínyeket, ijesztgetéseket mind hasonló hatásúak lehetnek. Azonban ahhoz, hogy az ijesztgetéssel járó élményeket „receptre felírja” az orvos, még számos vizsgálatra lesz szükség, hogy pontosan megértsük, miként is hat ez az élmény.