76 millió éves harapásnyomot találtak

Nagyon ritkák az olyan ősmaradványok, amelyekből az egyes állatok közti kapcsolatokra, konfliktusokra derülhet fény.

A Readingi Egyetem számolt be egy különös harapás történetéről. Egy Kanadában előkerült fiatal pteroszaurusz csigolyáján találtak olyan sérülést, amely krokodilra enged következtetni. A felfedezésről a Journal of Paleontology folyóiratban számoltak be. A lelet azt bizonyítja, hogy a krokodilok már a kréta időszakban is bármit megettek, ami csak eléjük került, pont úgy, ahogy ma is teszik.
Az ősmaradványra a kanadai Alberta tartományban bukkantak rá egy 2023-as kanadai-angol-ausztrál terepgyakorlaton, ahol a Readingi Egyetem hallgatói is részt vettek. Dr. Caleb Brown, a kutatás vezetője elmondta: „A pteroszaurusz csontok rendkívül vékonyak, ezért egy olyat találni, amely egy másik állat harapásnyomát viseli, elképesztő ritkaság. Az, hogy a példány ráadásul fiatal volt, még különlegesebbé teszi a leletet.”
A csonton jellegzetes kerek lyukként maradt fenn az egykori krokodilharapás nyoma.
A csont egykori tulajdonosa egy fiatal, Cryodrakon boreas volt - a név azt jelenti: északi fagysárkány. A fiatal egyed talán 2 méteres szárnyfesztávolságú lehetett, a faj kifejlett példányai zsiráf magasságúak voltak, 10 méteres szárnyfesztávolsággal.
A kutatók a megtalált csigolyadarabot más csontokkal is összehasonlították, illetve 3D mikro-CT vizsgálatnak vetették alá. Ezek egyaránt azt igazolták, hogy valóban harapás nyomán keletkezett a lyuk, és nem a kövületté válás során vagy a feltáráskor sérült meg a csont.
Dr. Brian Pickles a kutatás résztvevője elmondta: „A harapásnyomok segítenek feltárni e korszak állatfajai közti kapcsolatokat. Azt nem tudjuk megmondani, hogy a pteroszaurusz élt-e vagy már elpusztult, amikor megharapták, azonban a példány arra ad bizonyítékot, hogy a krokodilok vagy elejtették a fiatal pteroszauruszokat, vagy a tetemeket dézsmálták meg a több mint 70 millió évvel ezelőtti Alberta területén.” A harapásnyom nem mutatta későbbi gyógyulás jeleit, így vagy sikeres vadászatot tükröz, vagy egy tetem elfogyasztásakor keletkezett.
Észak-Amerika területén ez az első olyan bizonyíték, amelyből kiderül, hogy a krokodilok opportunista módon táplálkoztak, és megették ezeket az óriási repülő őshüllőket is. Hasonló, szintén krokodilharapás nyomát viselő pteroszaurusz maradványt korábban Romániában (Erdélyben) tártak fel. Pteroszauruszokat azonban elég sokféle állat gyomortartalmaként is azonosítottak.