A mesterséges intelligencia életet is mentett már

Általában csak az MI negatív oldalairól hallunk, holott rengeteg segítséget nyújt a tudományos munkában, kutatásokban.

A Pennsylvaniai Egyetem Perelman Orvosi Egyeteme vezette csoport kutatói a mesterséges intelligencia egy típusa, a gépi tanulás útján sikeresen megmentették az életét egy rendkívül ritka és gyógyíthatatlan betegnek. A nyirokrendszert érintő kór, a Castleman-betegség egy speciális fajtája (iMCD) ellen nincs hatékony gyógymód, és a legtöbb esetben nagyon rosszak a beteg életkilátásai is. E betegség nagyjából olyan ritkaságúnak számít, mint a jóval ismertebb ALS.
A mostanihoz hasonló súlyosságú esetekben citokin vihar (ezt a covid óta jól ismerjük) játszódik le, ez pedig ahhoz vezet, hogy az ember immunrendszere az ember saját sejtjei, szervei ellen fordul. Az iMCD beteg szervei e „baráti tűz” miatt sorra gyulladásos állapotba kerülhetnek, majd összeomolhatnak.
A kutatásban az MI segítségével 4000 létező gyógyszer átvizsgálásával találtak rá arra a szerre, amely végül megmentette a páciens életét. A kutatásról a NEJM folyóiratban számoltak be a szakemberek. Nem túl ritka eset, hogy egy már használt gyógyszerről, hatóanyagról kiderül, hogy más betegségek ellen is hatékony, nem csak arra jó, amire eredetileg kitalálták.
Az MI az adalimumab nevű szert találta alkalmasnak. E monoklonális antitest alapú szer több mint 20 éve rendelkezik engedélyekkel több kór, például az arthritis, a Crohn-betegség vagy egyéb autoimmun eredetű betegségek elleni felhasználásra. A kutatók kísérleteket is végeztek, és arra jutottak, hogy az e gyógyszer által gátolt tumornekrózis-faktornak szerepe lehet az iMCD létrejöttében, e faktor ugyanis a legsúlyosabb esetekben emelkedett szintet mutatott. Később arra is fényt derítettek a kutatók, hogy az iMCD betegek aktív immunsejtjei többet állítanak elő a tumornekrózis-faktorból, mint az egészséges emberekéi.
Ezen információkat követően döntött úgy a kérdéses beteg kezelőorvosa és a kutatócsoport vezetője, hogy megpróbálják az MI által kiválasztott szert a gyógyításban. A kezelés kezdete előtt már életvégi hospice ellátásba készült a beteg, azonban az azóta eltelt 2 évben tünetmentessé vált! Ennek nemcsak erre a betegre van pozitív hatása, hanem gyakorlatilag bátorítja a kutatókat arra, hogy vegyék igénybe az MI segítségét, ha ritka betegségek elleni szert keresnek.
A kutatók szerint az egész világon pár ezer ember lehet, aki aktuálisan az iMCD egy ilyen súlyos formájától szenved. A számukra lehet hatékony egy efféle kezelés, de a kutatók szeretnének még további vizsgálatokat is végezni.