Tényleg többet beszélnek a nők?

Világszerte elterjedt sztereotípia, hogy a nők többet beszélnek a férfiaknál, egy új kutatás szerint ez azonban csak egy bizonyos életkorra igaz.

2007-ben egy kutatás során arizonai szakemberek arra jutottak, hogy mind a nők, mind a férfiak átlag 16 ezer szót ejtenek ki naponta, s ezzel cáfolták a világszerte elterjedt elképzelést. Egy újabb kutatás azonban némiképp árnyalja a képet: van olyan életszakasz, amikor bizony tényleg a nők beszélnek többet. A Journal of Personality and Social Psychology folyóiratban közzé tett tanulmányról az Arizonai Egyetem számolt be.
Azt, hogy mennyire jellemző világszerte az a meglehetősen rosszindulatú sztereotípia, hogy a nők beszélnek többet, néhány közmondás jól érzékelteti.
„A nyelv az asszony kardja, amit sosem enged berozsdásodni” (kínai közmondás) „A nők nyelve olyan, mint a bárányok farkincája, sose áll meg” (angol mondás) „Előbb szárad ki az Északi-tenger, mintsem a nők kifogynának a szóból” (dán mondás) „A férfi egy szó, a nő egy szótár” (német mondás).
Ez a nagy különbséget feltételező nézet közel 2 évtizede egy később magyarul is megjelent népszerű könyvbe is bekerült – tudományos bizonyíték nélkül. E könyv hatására mindmáig kering, miszerint a férfiak 7000 a nők 20000 szót ejtenek ki egy nap alatt.
Egy túlzottan szűkös kutatást ismételtek meg
A 2007-es arizonai kutatásban csak alig 400 fő vett részt, ráadásul jórészt egyetemisták, és felmerült, hogy ez túl kicsike minta ahhoz, hogy végleges következtetésre lehessen jutni. A kutatás során az alanyok olyan felvevőt viseltek, ami óránként ötször (összevissza időpontban) bekapcsolt, és készített egy-egy felvételt azok napi tevékenysége során. Akkor a különbség kb. 500 szó volt, ami igazán nem mondható jelentősnek (kb. ennyi fér egy A4-es lapra normál gépírással).
Azonban a sztereotípia azóta se változott, emiatt most egy nagyobb, 2200 fős mintán megismételték a felmérést. Tanulva a kritikákból kibővítették a szempontokat és sokszínűbb összetételű csoportokon végezték a mérést. Ezúttal 4 országból, valamint 10-94 éves korúaktól gyűjtött felvételeket elemezhettek, így több mint 630 ezer felvétel született, és egy kissé el is tért a végeredmény a korábbitól.
A férfiak átlag 11950 szót ejtettek ki egy nap alatt, a nők egy picit többet, 13349 szót. Volt, aki napi 62 szóval is vígan megélt, volt, akinek azonban 124 134 szóra volt szüksége ehhez (mindkettő felnőtt férfi volt). Vagyis az egyes egyének között óriási különbségek voltak, ezt amiatt is fontos megjegyezni, hogy elkerülhessük a rosszindulatú általánosítást.
Kortól függ
Az egyes korcsoportokat külön is elemezték a szakemberek. Egészen elhanyagolható különbség volt csak a kamaszok (10-17 éves), fiatal felnőttek (18-24 éves), illetve az idősek (65 év felett) esetében a két nem által kiejtett szavak számában. Emiatt ezeket a korosztályokat gyakorlatilag úgy tekinthetjük, mint akik ugyanannyit beszélnek, nemtől függetlenül.
Azonban a felnőttkorú és középkorú (25-64 éves) korosztály esetében a nők naponta átlag mintegy 3300 szóval többet mondtak.
Azonban most is voltak a kutatás eredményének kételyei. Például érthető okokból a hangfelvételek egészen kevéske kivételtől eltekintve nem munkahelyeken készültek, holott arra számos bizonyíték született már, hogy a munkahelyi környezetben a férfiak beszélnek többet. Fontosnak tartják azt is a kutatók, hogy az eltérések 9-szer nagyobbak voltak a nemeken belül, mint a két nem között a napi szinten kiejtett szavak számában.
A kor és a társadalmi-családi szerepvállalás összefügg
A kutatók természetesen azt a kérdést is feltették, minek köszönhető, hogy a 25-64 éves korosztályban a nők ténylegesen többet beszélnek. Felmerült a hormonális ok, ám ezt elvetették, mivel ennek már a fiatal felnőttkorban is meg kellett volna mutatkoznia. Azt valószínűsítik, hogy egyszerűen szociális-kulturális különbségek vezetnek ide.
Olyasmire kell gondolni, mint a nők szerepe a gyereknevelésben, a családtagok ellátásában-gondozásában, ezek a feladatok elsöprő többségben pont erre a korosztályra esnek.
Azzal, hogy a hangfelvételek a szabadidős és az otthoni környezetekben születtek, erre a különbségre még rá is tehetnek. Azonban a kutatók hozzátették, más okok is felmerülhetnek még, amelyeket a jelen kutatás nem volt képes feltárni.
Még egy egészen meglepő eredményt kaptak. A sok éven át készült hangfelvételekből arra jutottak, hogy 2005-2018 között 16 ezerről 13 ezerre csökkent az egy nap kimondott átlagos szószám. Ez azt jelenti, hogy évente 300 szóval kevesebbet beszélünk, és ennek ismét csak érdemes volna feltárni az okait. Nyilván lehet köze hozzá a digitális jelenlétnek, a közösségi médiának is egyébként.
A szakemberek egy új mérőkészülék fejlesztésén is dolgoznak. A terveik szerint ez a Fitbithez hasonlóan viselhető eszköz lenne, és anélkül mérné, mennyit beszél valaki, hogy a beszéd tartalmáról konkrét felvétel készülne. Ezzel a beszélgetéssel, társas kapcsolatokkal töltött időt lehet majd megvizsgálni.