Új dinoszauruszfajokat azonosítottak erdélyi leletek alapján

A fajokat korábban a Hátszegi-medencében talált maradványok alapján írták le.

Korábban ismeretlen, egykor a Hátszegi-medencében élt dinoszauruszfajokat azonosítottak egy nemzetközi kutatócsoport tagjai. A felfedezésről szóló friss tanulmány szerint a két új faj a Petrustitan hungaricus és az Uriash kadici nevet kapta. Mindketten a Sauropoda alrendágához tartoznak és a titanoszauruszok családjába, amelyek négy lábon járó, hosszú nyakú növényevők voltak. A két új fajjal négyre nő a valaha szigetként létező Hátszegi-medencében talált titanoszauruszok száma.
Amint az MTI beszámolójából kiderül, a kutatásban egy magyar szakértő is részt vett, Csiki-Sava Zoltán, a Bukaresti Egyetem munkatársa. Szerinte a két új faj leírása önmagában is fontos, de a legérdekesebb az, hogy az Uriash kadici a többi hátszegi dinoszaurusszal ellentétben nagytermetű volt. A Hátszegi-medencében élt fajokról az az elfogadott nézet, hogy mind szigeti törpedinoszauruszok voltak, az Uriash kadici azonban kivételt képez ez alól.
A nagytestű növényevők szigeti környezetben kisebbé válnak, mivel kevesebb az élőhely és az élelem, ami arra sarkallja az állatokat, hogy alkalmazkodjanak
– magyarázta Csiki-Sava Zoltán.
A térségben eddig felfedezett dinoszauruszok jól beleillettek a szigeti törpenövés sémájába, jóval kisebbek voltak, mint nyugat-európai rokonaik. A most leírt Petrustitan hungaricus-ok mérete (3–4 méter) is nagyjából megegyezik a még Nopcsa Ferenc által talált Magyarosaurus dacus-éval.
Az Uriash kadici ellenben ennél közel négyszer hosszabb és tízszer súlyosabb állat lehetett. Hossza 9–11 méter, tömege 8–9 tonna lehetett, ami a nyugat-európai dinoszauruszok között is nagynak számít. A szakértők szerint a faj mérete azért nem csökkent, mert a területen már éltek törpe növényevők, így a nekik szóló ökológiai tér telített volt. Csíki-Sava Zoltán úgy gondolja, a felfedezés azt mutatja, hogy a szigeti evolúció komplexebb volt, mint eddig gondolták.
Mint mondta, munkájuk régi felfedezések újraértelmezése. A Petrustitan hungaricus maradványait Nopcsa Ferenc fedezte fel 1906 előtt, a londoni természettudományi múzeumban található maradványok alapján írták le új fajként. Az Uriash kadici Kadic Ottokár horvát származású magyar geológusról kapta a nevét, aki 1909-1915 között ásatott Hátszegen és fedezte fel azokat a csontokat, amelyek jelenleg a budapesti Földtani Intézetben találhatók.
Ezeket tanulmányozta a kutatócsoport más csontokkal összehasonlítva, és rájött, hogy elkülönülő jegyek alapán új fajként írhatók le. A Hátszegi-medencében jelenleg is zajlanak kutatások, az elmúlt években Botfalvai Gábor, az ELTE őslénytani tanszékének munkatársa által vezetett magyarországi geológusokkal közösen tártak fel maradványokat, amelyeket jelenleg is tanulmányoznak.
Elképzelhető, hogy abból az anyagból még lesznek új dinoszauruszfajok
– mondta Csiki-Sava Zoltán.
A Hátszegi-medencét szinte teljesen lefedő Hátszegvidéki Nemzetközi UNESCO Geopark vonzáskörzetében számos őslénytani lelőhely található. 2004 óta védett terület, 2005-ben nyert felvételt az UNESCO védnöksége alatt lévő Európai Geoparkok listájára.