Andrea, Ilma, Apolló, Aladár2025. április 18., péntek
Tudomány

Így segítenek a magyar horgászok a kutatóknak

2025.03.22.Sarusi István
National Geographic Magyarország

Vajon mennyire ismerik a köröttük lévő élővilágot a pecások?

Horgász a Velencei-tónál.
Forrás: Löki Viktor

Nagy Jenő, a Magyar Kutatási Hálózat és a Debreceni Egyetem (HUN-REN-DE) Természetvédelmi Biológiai Kutatócsoport tudományos munkatársa, valamint Löki Viktor a HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont Vizes Élőhelyek Funkcionális Ökológiai Kutatócsoport tudományos munkatársa kollégáival évek óta vesz részt olyan vizsgálatokban, amelyek a horgászok környezettani tájékozottságára irányulnak.

Idén – a korábbiakhoz hasonlóan angol nyelven – ismét született a témában egy érdekes tanulmány a magyar horgászok ökológiai észleléseire és ismereteire koncentrálva, ezúttal az invázióbiológia témakörében. Ennek előzményeként 2021-ben és 2024-ben már megjelent egy-egy közlemény, melyek szintén a horgászokat, mint a vízi ökoszisztéma-szolgáltatásokat használó egyik legnépesebb csoportját vonták be a tudományos kutatásokba.

Kezdettől fogva szinte állandó csapattal dolgoznak, ha fogalmazhatunk úgy, e horgászati tematikájú tanulmánysorozat létrehozásán. Melyiküknek és milyen apropóból támadt ez az ötlete?

LV: A doktori kutatásaim hosszú évei alatt az orchideákkal foglalkoztam Európa-szerte. Habár az a téma is nagyon izgalmas volt, idővel valami teljesen mást szerettem volna csinálni, elsősorban hazai vonatkozásban. Fotós hobbim (Streets of Debrecen) részeként, amelynek keretében Debrecen összes utcáját felkeresem és készítek néhány érdekes képet, sok emberrel beszélgetek, és közben megjött a kedvem a tematikus interjúkészítésekhez, illetve hogy a természetvédelmi botanika után az ökológiai antropológia tárgykörében is kipróbáljam magam. Hogy a horgászok szóba kerültek, az egy kezdeti munkamegbeszélés eredménye volt a kutatócsoportom vezetőjével, Dr. Lukács Balázs Andrással. Ő pár éve felvetette: fantáziáját évek óta mozgatja, hogy a horgászok mit látnak terepen, milyen hatással vannak a vizeinkre, hogyan gondolkoznak egyes ökológiailag releváns témakörökről.

5 fotó

Mennyiben gyakorlatias a friss kutatás?

NJ: Szerintem a kérdést több oldalról is meg lehet közelíteni, de úgy gondolom, bárhonnan is indulunk neki, kijelenthetjük, hogy eléggé gyakorlatias. Egyrészt a módszertan is az, hiszen a horgászokkal többnyire személyes interjúkat készít a kutatócsoport, ahol különböző élőlények felismerésére is rendszeresen kitérünk. Másrészt, a felmért tudásanyag és az abból levonható következtetések is rendkívül gyakorlatias alkalmazhatóságra adnak lehetőséget.

Mely invazív növényfajokat ismerik fel legpontosabban a laikus horgászok?

NJ: Én csak az adatok alapján tudom megválaszolni a kérdést. Azokból az látszik, hogy a tündérrózsát és a közönséges nádat nevezték meg a legtöbben, utóbbi kapcsán meg kell jegyezni, hogy ugyan őshonos, de az adventív társaihoz hasonlóan ő is hajlamos az invázióra.  Ugyanakkor a kanadai átokhínárnak vagy az érdes tócsagaznak bár nem tudták a nevét, de sokan helyesen felismerték ezeket a fajokat.

LV: Az eddig megjelent két tanulmányunk során összesen 24+12 fajt mutattunk nekik, és azokból elsősorban az őshonosak közül volt 5-7 faj, amelyeket (akár népi) névről is jól ismertek, az idegenhonos fajokat pedig többnyire név nélkül ismerték. Tudásunkat a terepi interjúk során kontrollkérdésekkel ellenőriztük. Utóbbi kapcsán meg kell jegyezni, a kutatásaink egyik fő tanulsága, hogy a horgászok részéről nem elvárt, hogy a fajokat névvel ismerjék, új populációk megtalálásához, meglévőek monitorozásához, illetve új jövevényfajok megjelenésének első detektálásához véleményünk szerint az is elég lehet, ha magabiztosan azonosítják őket, akár név nélkül is.

Hogyan látják, változott ez a tendencia az elmúlt évekhez képest? Más szavakkal: többet, vagy kevesebbet tudnak a horgászok a növényekről a 2020-as években, mint korábban?

LV: A kérdésre azért nehéz válaszolni, mert a horgászok helyi ökológiai tudása még számos élőlény, köztük a növények kapcsán sem volt a kutatások előterében. Utoljára Magyarországon a halászok hagyományos ökológiai tudásának számos aspektusát, köztük részben a növényismeretét is tárgyalták az akár már több mint százéves néprajzi kutatások. Illetve az elmúlt évtizedekben és jelenleg is számos hidrobiológus kolléga a halakkal kapcsolatos izgalmas kutatásaiba eredményesen vonja be a horgászokat, mint adatközlőket. A horgászok és a növények viszont tudományos kutatásban, a legjobb tudomásunk szerint, a 2020-as évekig nem találkoztak.

NJ: Ahogy kollégám is mondta, nehéz kérdés, hiszen hasonló vizsgálatokat eddig még nem végeztek rajtunk kívül Magyarországon. Mivel sok részletet meg kell ismernünk, ezért nem ugyanazt a tematikát ismételtük meg többször, hanem az idegenhonos növényfajoktól kezdve, az elhagyott horgászfelszerelésekkel bezárólag több szálon igyekszünk felmérni a horgászok ismereteit.

Mely fajokat tartják még fontosnak, hogy felismerjék a vízparti kikapcsolódást kedvelők?

LV: Az első témában készült tanulmányunk egyik fő eredménye, hogy a horgászok többnyire azokat a növényfajokat ismerik jobban, amelyek vagy kifejezetten gyakoriak, vagy száliensek (feltűnők), vagy esetleg valamely módon kapcsolódnak a horgászati tevékenységeikhez.

Utóbbira jó példa a Nagy Jenő által már említett érdes tócsagaz, amely egy – a horgászok szemében – nem különösebben dekoratív hínár, ám mivel gyakran beakad a horogba, mégis magabiztosan megismerik.

A már szintén emlegetett nád jó példa lehet a gyakori, és feltűnő (termetes) fajra, míg például a fehér tündérrózsa egy olyan védett, jobb állapotú víztestekre jellemző növényfaj, amely hiába nincs mindenhol, mégis annyira karakterisztikus, hogy a horgászok jelentős része névvel együtt ismeri. Ehhez a fajhoz kapcsolódóan a Keleti-főcsatorna mentén találkoztam olyan horgásszal is, aki arról számolt be, hogy soha életében nem látta még terepen a növényt, de a Szaffi című klasszikus animációs filmből ismeri névről. Ez a jelenség egyébként jó példa arra is, milyen jelentős lehet esetenként egy-egy faj „kulturális szálienciája”, fontossága egy helyi horgászközösségben.

5 fotó

Mit tehet az a természetkedvelő személy, aki segíteni szeretné a szakemberek munkáját?

NJ: Néhány éve elindítottuk a Tudós Horgász közösségi tudomány (citizen science) programot, amelybe bárki becsatlakozhat és nagyban segítheti munkánkat. Fejlesztettünk egy mobilalkalmazást, ezen keresztül értékes adatokat közölhetnek a résztvevők. A részletek és az alkalmazás letöltése a tudoshorgasz.hu oldalon érhető el. Az oldalra látogatva, feltétlenül nézzék meg Csuja Imre ajánló videóját.

Hol és milyen formában lehetséges a horgászok ebbéli tudásának fejlesztése?

LV: A horgászok környezettudatossága szerencsére örvendetesen fejlődik az elmúlt néhány évben, egy-két évtizedben.

A modern technológia, ahogy kollégám említette, nagy segítségünkre lehet, és amennyiben a jövőben eredményesen sikerül elkötelezni a horgászokat a közösségi tudományos programunkban, „hálából” igyekszünk mi is a témában publikált tanulmányainkat, azok lényegi információit a szélesebb körű nyilvánosság számára közkinccsé tenni, akár ilyen interjúkban és más magyar nyelvű ismeretterjesztő anyagokban.

A cél ezen kívül hosszú távon a közös tudásalkotás is, ahol élő párbeszédek során megosztja a horgász és a kutató egymással az élővilággal kapcsolatos tapasztalatait, és a közös célunk, a felszíni vizeink optimális kezelése érdekében, olyan kezelési javaslatok együttes kidolgozása, amelyek mindkét félnek, illetve a társadalom többi tagjának is megfelelnek.

Három tanulmányt követően joggal érezhetnénk részletesnek a témakör kibontását, ám abban is biztosak vagyunk, hogy ez még korántsem teljeskörű. Merre és hogyan tovább?

NJ: A terepi felmérés, interjúkészítés folyamatosan zajlik. Épp a napokban készült el az idegenhonos állatfajokról gyűjtött adatsor elemzése és írjuk a következő kéziratot. Így rövidesen újra beszélgethetünk majd hasonló témában.

LV: Legalább 10-15 ötletünk van csak a horgászokat érintő terepi vagy online adatgyűjtést illetően, utána pedig fokozatosan szeretnénk a további kutatásokba a többi vizes ökoszisztéma-szolgáltatásokat használó csoportokat is bevonni. Ide sorolhatjuk a hagyományos (kisszerszámos) halászokat, mágneshorgászokat, de a vízpartokon kutyát sétáltatók, vízparti nyaraló tulajdonosok, vízisportokat űző civilek, akár a „mezei” napfürdőzők, vagy a többi, fel nem sorolt érdekelt fél megfigyelései, tapasztalatai is érdekelnének minket számos ökológiailag releváns témakörben.

A maratonfutók agyukból merítenek energiát

A maratonfutók agyukból merítenek energiát

Egy maraton után akár két hónapra is szükség lehet ahhoz, hogy az agy visszaálljon a verseny előtti állapotba.

Jóval alacsonyabb az ember hőtűrése, mint eddig gondoltuk

Jóval alacsonyabb az ember hőtűrése, mint eddig gondoltuk

A hőmérséklet és a páratartalom együttesen hatnak az emberi szervezetre, amely csak egy bizonyos pontig képes ehhez alkalmazkodni.

Elvégezték a NASA kiképzését a magyar űrhajósok

Elvégezték a NASA kiképzését a magyar űrhajósok

A legkorábban 2025 májusában induló Axiom Mission 4 magyar űrhajósa Kapu Tibor, tartalékűrhajósa Cserényi Gyula.

Miért érezzük másnak ugyanazt a meleget tavasszal és ősszel?

Miért érezzük másnak ugyanazt a meleget tavasszal és ősszel?

Az első langyos tavaszi napokon az ember könnyedén pólóra vetkőzik, ám ugyanolyan hőmérsékletnél októberben már dzsekit húz.

Elképesztő változásokon megy át az anyukák szervezete

Elképesztő változásokon megy át az anyukák szervezete

A gyerek fogantatásától a szülés után egy évig is tarthat, mire az anyukák szervezete az élettani átalakulásokat kiheveri.

National Geographic 2025. áprilisi címlap

Előfizetés

A nyomtatott magazinra,
12 hónapra

22 200 Ft

Korábbi számok

National Geographic 2010. januári címlapNational Geographic 2010. februári címlapNational Geographic 2010. márciusi címlapNational Geographic 2010. áprilisi címlapNational Geographic 2010. májusi címlapNational Geographic 2010. júniusi címlapNational Geographic 2010. júliusi címlapNational Geographic 2010. augusztusi címlapNational Geographic 2010. szeptemberi címlapNational Geographic 2010. októberi címlapNational Geographic 2010. novemberi címlapNational Geographic 2010. decemberi címlapNational Geographic 2011. januári címlapNational Geographic 2011. februári címlapNational Geographic 2011. márciusi címlapNational Geographic 2011. áprilisi címlapNational Geographic 2011. májusi címlapNational Geographic 2011. júniusi címlapNational Geographic 2011. júliusi címlapNational Geographic 2011. augusztusi címlapNational Geographic 2011. szeptemberi címlapNational Geographic 2011. októberi címlapNational Geographic 2011. novemberi címlapNational Geographic 2011. decemberi címlapNational Geographic 2012. januári címlapNational Geographic 2012. februári címlapNational Geographic 2012. márciusi címlapNational Geographic 2012. áprilisi címlapNational Geographic 2012. májusi címlapNational Geographic 2012. júniusi címlapNational Geographic 2012. júliusi címlapNational Geographic 2012. augusztusi címlapNational Geographic 2012. szeptemberi címlapNational Geographic 2012. októberi címlapNational Geographic 2012. novemberi címlapNational Geographic 2012. decemberi címlapNational Geographic 2013. januári címlapNational Geographic 2013. februári címlapNational Geographic 2013. márciusi címlapNational Geographic 2013. áprilisi címlapNational Geographic 2013. májusi címlapNational Geographic 2013. júniusi címlapNational Geographic 2013. júliusi címlapNational Geographic 2013. augusztusi címlapNational Geographic 2013. szeptemberi címlapNational Geographic 2013. októberi címlapNational Geographic 2013. novemberi címlapNational Geographic 2013. decemberi címlapNational Geographic 2014. januári címlapNational Geographic 2014. februári címlapNational Geographic 2014. márciusi címlapNational Geographic 2014. áprilisi címlapNational Geographic 2014. májusi címlapNational Geographic 2014. júniusi címlapNational Geographic 2014. júliusi címlapNational Geographic 2014. augusztusi címlapNational Geographic 2014. szeptemberi címlapNational Geographic 2014. októberi címlapNational Geographic 2014. novemberi címlapNational Geographic 2014. decemberi címlapNational Geographic 2015. januári címlapNational Geographic 2015. februári címlapNational Geographic 2015. márciusi címlapNational Geographic 2015. áprilisi címlapNational Geographic 2015. májusi címlapNational Geographic 2015. júniusi címlapNational Geographic 2015. júliusi címlapNational Geographic 2015. augusztusi címlapNational Geographic 2015. szeptemberi címlapNational Geographic 2015. októberi címlapNational Geographic 2015. novemberi címlapNational Geographic 2015. decemberi címlapNational Geographic 2016. januári címlapNational Geographic 2016. februári címlapNational Geographic 2016. márciusi címlapNational Geographic 2016. áprilisi címlapNational Geographic 2016. májusi címlapNational Geographic 2016. júniusi címlapNational Geographic 2016. júliusi címlapNational Geographic 2016. augusztusi címlapNational Geographic 2016. szeptemberi címlapNational Geographic 2016. októberi címlapNational Geographic 2016. novemberi címlapNational Geographic 2016. decemberi címlapNational Geographic 2017. januári címlapNational Geographic 2017. februári címlapNational Geographic 2017. márciusi címlapNational Geographic 2017. áprilisi címlapNational Geographic 2017. májusi címlapNational Geographic 2017. júniusi címlapNational Geographic 2017. júliusi címlapNational Geographic 2017. augusztusi címlapNational Geographic 2017. szeptemberi címlapNational Geographic 2017. októberi címlapNational Geographic 2017. novemberi címlapNational Geographic 2017. decemberi címlapNational Geographic 2018. januári címlapNational Geographic 2018. februári címlapNational Geographic 2018. márciusi címlapNational Geographic 2018. áprilisi címlapNational Geographic 2018. májusi címlapNational Geographic 2018. júniusi címlapNational Geographic 2018. júliusi címlapNational Geographic 2018. augusztusi címlapNational Geographic 2018. szeptemberi címlapNational Geographic 2018. októberi címlapNational Geographic 2018. novemberi címlapNational Geographic 2018. decemberi címlapNational Geographic 2019. januári címlapNational Geographic 2019. februári címlapNational Geographic 2019. márciusi címlapNational Geographic 2019. áprilisi címlapNational Geographic 2019. májusi címlapNational Geographic 2019. júniusi címlapNational Geographic 2019. júliusi címlapNational Geographic 2019. augusztusi címlapNational Geographic 2019. szeptemberi címlapNational Geographic 2019. októberi címlapNational Geographic 2019. novemberi címlapNational Geographic 2019. decemberi címlapNational Geographic 2020. januári címlapNational Geographic 2020. februári címlapNational Geographic 2020. márciusi címlapNational Geographic 2020. áprilisi címlapNational Geographic 2020. májusi címlapNational Geographic 2020. júniusi címlapNational Geographic 2020. júliusi címlapNational Geographic 2020. augusztusi címlapNational Geographic 2020. szeptemberi címlapNational Geographic 2020. októberi címlapNational Geographic 2020. novemberi címlapNational Geographic 2020. decemberi címlapNational Geographic 2021. januári címlapNational Geographic 2021. februári címlapNational Geographic 2021. márciusi címlapNational Geographic 2021. áprilisi címlapNational Geographic 2021. májusi címlapNational Geographic 2021. júniusi címlapNational Geographic 2021. júliusi címlapNational Geographic 2021. augusztusi címlapNational Geographic 2021. szeptemberi címlapNational Geographic 2021. októberi címlapNational Geographic 2021. novemberi címlapNational Geographic 2021. decemberi címlapNational Geographic 2022. januári címlapNational Geographic 2022. februári címlapNational Geographic 2022. márciusi címlapNational Geographic 2022. áprilisi címlapNational Geographic 2022. májusi címlapNational Geographic 2022. júniusi címlapNational Geographic 2022. júliusi címlapNational Geographic 2022. augusztusi címlapNational Geographic 2022. szeptemberi címlapNational Geographic 2022. októberi címlapNational Geographic 2022. novemberi címlapNational Geographic 2022. decemberi címlapNational Geographic 2023. januári címlapNational Geographic 2023. februári címlapNational Geographic 2023. márciusi címlapNational Geographic 2023. áprilisi címlapNational Geographic 2023. májusi címlapNational Geographic 2023. júniusi címlapNational Geographic 2023. júliusi címlapNational Geographic 2023. augusztusi címlapNational Geographic 2023. októberi címlapNational Geographic 2023. novemberi címlapNational Geographic 2023. decemberi címlapNational Geographic 2024. januári címlapNational Geographic 2024. februári címlapNational Geographic 2024. márciusi címlapNational Geographic 2024. áprilisi címlapNational Geographic 2024. májusi címlapNational Geographic 2024. júniusi címlapNational Geographic 2024. júliusi címlapNational Geographic 2024. augusztusi címlapNational Geographic 2024. szeptemberi címlapNational Geographic 2024. októberi címlapNational Geographic 2024. novemberi címlapNational Geographic 2024. decemberi címlapNational Geographic 2025. januári címlapNational Geographic 2025. februári címlapNational Geographic 2025. márciusi címlapNational Geographic 2025. áprilisi címlap

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, erősítsd meg a feliratkozásod az e-mailben kapott linkre kattintva!

Kövess minket