Magyar kutatók küldenek szerves anyagokat az űrbe

A Nemzetközi Űrállomást megcélzó misszió április második felében indul.

A HUN-REN Természettudományi Kutatóközpont (HUN-REN TTK) szakemberei új módszert fejlesztettek ki a szerves anyagok mikrogravitációs környezetben történő kristályosítására – olvasható az intézmény közleményében. A szintetizált vegyületeket rövidesen, a HUNOR program keretében szállítják el a Nemzetközi Űrállomásra (ISS), ahol 30 napot fognak eltölteni.
Az új módszert HUN-REN TTK Szerkezetkutató Központ Kémiai Krisztallográfia Kutatólaboratórium munkatársai dolgozták ki, a két vegyületet a HUN-REN TTK Szerves Kémiai Intézetének Organokatalízis Kutatócsoportjában szintetizálták.
A HUNOR program keretében a vegyületeket azért juttatják el az ISS-re, hogy egykristályok nőjenek, hidrogénkötéses szerves vázvegyületek alakuljanak ki. A mikrogravitációban (köznapi nevén súlytalanságban) nagyobb belső rendezettségű, nagyobb méretű és a tér három irányában egyenletesebb kiterjedésű egykristályok nőnek, mert a konvekciós áramlás visszaszorul a diffúziós áramláshoz képest.
A SpaceX-32 küldetés részeként zajló Kirara#6 kísérletet a Japan Manned Space Systems szervezi, amely az űrbeli kristályosítási kutatásokat fogja össze. A projekt az Európai Űrügynökséghez kötődő Space Application Services meghívására indult. A rakétát a Kennedy Űrközpontból indítják április 21-én, az esemény itt követhető.