Zoltán, Szultána2025. június 23., hétfő
Tudomány

Ez lehet a legősibb csillagatlasz

National Geographic Magyarország

Az ókori kínai csillagászok a császári udvar mását helyezték az égre a csillagképeikkel, régi kérdés, mikor is készült el ezek első pontos atlasza.

Középkori kínai csillagképek vonalai
Forrás: Stellarium

Olyan csillagképek, mint az uralkodó hintója, égi piactér, mészárszék, textilmérő, udvari őrség tisztjei, harci szekér, obszervatórium, palotakapu, öntözésért felelős tiszt, égi disznóól, rothadó tök és jó tök, vagy épp az egyetlen csillag által képviselt illemhely is helyet kaptak az égen, pontos égi koordinátákkal.

A kínai hivatalnokok feladatai közé tartozott az is, hogy az égi eseményeket és a földieket összefüggésbe hozzák, így segítve a császárokat abban, hogy azok megőrizzék a világ harmóniáját. Ehhez pedig pontos csillagászati ismeretek kellettek, tudni kellett, mely konstelláció, mely csillag hol is helyezkedik el az égen.

A csillagatlaszt Si mester csillagászati kézikönyve néven ismeri a tudománytörténet, és Si Sen, az ókor (időszámításunk előtti 4. század) nagy kínai csillagásza nevéhez kötődik. Ez Kína legrégebbi fennmaradt csillagatlasza, most a Kínai Nemzeti Csillagászati Obszervatórium kutatói arra jutottak, hogy nemcsak Kínában, de az egész világon ez a legrégebbi fennmaradt csillagatlasz. A kutatók úgy gondolják, mintegy 2400 éve készülhetett a mű.

A teljes atlasz
Forrás: Wikimedia Commons

Naptár vagy atlasz?

Ez nem azt jelenti, hogy ez a legősibb csillagászati mű, hiszen tudjuk, hogy a babiloni csillagászok már évszázadokkal korábban készítettek térképszerű csillagászati összefoglalókat, ám azok nem tartalmaztak égi elhelyezkedésre vonatkozó adatokat, koordinátákat, csupán felületes leírásokat, hogy egy-egy csillag mely évszak, mely hónap idején kel fel. A babiloni csillagatlasz afféle naptár-segédprogram volt, amelyből például a mezőgazdasági munkák időzíthetővé váltak.

Si mester alkotása 120 csillagról nagy pontosságú égi koordinátákat tartalmaz, a célja pedig kimondottan a csillagászati megfigyelés volt. Nagyjából egy évszázada vitáznak rajta a szakemberek, hogy mikor is készülhetett Si Sen csillagászati méréseken alapuló atlasza. E kérdés nem pusztán tudománytörténeti, hanem politikai kérdés is, hiszen a nemzetek elsőbbsége tüzelheti a nemzeti büszkeséget is, így egy-egy ország örömmel szerez ilyen címeket magának.

Részlet az atlaszból. A kínai csillagképek kisebbek a mieinknél, és halványabb csillagokat is tartalmaznak. Ezen azonban talán könnyen felismerhető az általunk Nagygöncölnek hívott csillagkép alakja.
Forrás: Wikimedia Commons

Egy új, kínai kutatók által végzett vizsgálat, amelyről a Research in Astronomy and Astrophysics  folyóirat számolt be, arra jutott, hogy a katalógus zöme az időszámításunk előtti 4. században készült, és az időszámításunk szerinti 2. században igazítottak egyes adatain. A nyugati világ legrégebbi csillagkatalógusát a Ptolemaioszhoz kötött Almagest jelenti, amely pontosságában a kínai katalógushoz fogható.

Az égbolt változik

Szeretjük azt hinni, hogy az égbolt felettünk állandó, de talán ma már sokan tudják, távolról sem az. Még az úgynevezett állócsillagok se állnak, csak épp az elmozdulásuk nem észrevehető számunkra, pusztán mérésekből ismerjük ezeket. Azonban a mérésekből ismerjük már azokat a szabályszerűségeket, amelyek „kimozdítják” helyükből a csillagokat.

Egy kis részért a csillagok úgynevezett sajátmozgása felelős (vagyis az, ahogy a csillag a galaxisban ténylegesen elmozdul, ilyen mondjuk a Sirius), más részükért viszont a Föld pályájának egyes tényezői. Ez utóbbiak közé tartozik a precesszió, az ahogyan a Föld tengelye imbolyog és így 26 ezer évente leír egy képzeletbeli kört az égi északi sark helyzete. Ez utóbbinak köszönhetően 12 ezer éve a Vega volt a sarkcsillagunk, ma a Polaris, 14 ezer év múlva ismét a Vega lesz.

A kínai kutatók a Si-féle csillagatlasz korának megállapításához olyan számításokat végeztek eddig, amelyek az egyes csillagok égi helyét az azóta eltelt idő függvényében visszafelé követte. A kutatók kifejlesztettek egy módszert, amellyel igyekeztek kiküszöbölni az évszázadok alatt a katalógusban felhalmozódó hibákat, majd ezt egy későbbi katalóguson tesztelték egy évvel ezelőtt. Miután sikeresnek bizonyult a munka, bevetették a Si mester-féle katalóguson is.

A katalógus időszámításunk előtt 355 körül – ekkoriban élt maga Si mester – készült eszerint, majd időszámításunk szerint 125 körül néhány csillag helyzetét újra megmérték és helyesbítették az akkori csillagászok. Mindez pedig egybecseng a történelmi feljegyzésekkel is. Az atlasz ezzel – a kínai kutatók szerint – a világ legrégebbi efféle precíz katalógusnak tekinthető atlasza is, hisz évszázadokkal megelőzte Ptolemaiosz Almagestjét, amely valószínűleg Hipparkhosz, időszámításunk előtt 130 körüli atlaszán alapult.

A pekingi armilláris gömb
Forrás: Wikimedia Commons

Tényleg olyan ősi volna?

Vannak olyan szakemberek is, akik szerint azonban nem lehet ilyen régi a Si mester-féle atlasz, hanem azért tűnik csak réginek, mert pontatlan volt a műszer, amellyel készültek a mérései. Ha a feltételezett 1 fokos eltérést veszik figyelembe, akkor viszont az atlasz „csak” időszámításunk előtt 103-ban keletkezett. Ez is jeles időpont egyébként, mert ekkor foglalták össze elődeik – így Si mester és tanítványai – csillagászati tudását egy teljes egésszé a kínai csillagászok.

Szintén a kevésbé ősi eredetet támogatja az a tény, hogy a csillagok koordinátáit éggömbre vetítve jegyezték fel. Ennek az lehetett a háttere, hogy ekkor, az időszámításunk előtti első században találták fel kínai csillagászok az armilláris gömb nevű műszert, amellyel modellezni és mérni is lehetett az égboltot.

Ez azt jelenti, hogy Si mester adatai jóval korábban készültek e gömb segítségével, mint maga a gömb megszülethetett volna. Azonban egy műszer sem a semmiből jön létre, lehettek olyan elődei, amelyekből kiszámíthatók voltak az égi koordináták.

Egyelőre tehát nem mindenki fogadja el, hogy tényleg ez volna a legrégebbi csillagatlasz, ám a lehetőség adott ahhoz, hogy különféle elképzeléseket teszteljenek, szimulációs számításokkal.

Csökkent a pestis súlyossága a fekete halál járványa után

Csökkent a pestis súlyossága a fekete halál járványa után

Megtalálták azt a génváltozást, amelynek hatására a Yersinia pestis baktérium mind a megbetegítő képességében, mind pedig a súlyosságában legyengült.

Tényleg szerelmi hormon az oxitocin?

Tényleg szerelmi hormon az oxitocin?

Ki ne ismerné az elmúlt fél évszázad generációit megszólító és számtalan feldolgozást megélő diszkózenét, a Love is in the airt John Paul Young előadásában? De vajon mi történik az agyban, amikor szerelem van a levegőben?

Közel felével csökkentenék a NASA tudományos költségvetését

Közel felével csökkentenék a NASA tudományos költségvetését

Ha a Kongresszus rábólint, az USA vezetése ezzel azt éri el, hogy az ország még hátrébb szorul a tudományos kutatások terén, és ezzel könnyű előnyhöz juttatja Kínát a jelenkori űrversenyben.

Egyre gyakoribb a vakbélrák a fiatalabb generációknál

Egyre gyakoribb a vakbélrák a fiatalabb generációknál

A betegség egykor viszonylag ritka volt, és inkább az időseket érintette.

Fotókon a planetáris ködök végtelen változatossága

Fotókon a planetáris ködök végtelen változatossága

Fényes Lóránd egy évet átfogó projektének célja a bolygó formájú, gyönyörű csillagködöknek a megörökítése volt. Az asztrofotós írása a National Geographic online felületén.

National Geographic 2025. júniusi címlap

Előfizetés

A nyomtatott magazinra,
12 hónapra

22 200 Ft

Korábbi számok

National Geographic 2010. januári címlapNational Geographic 2010. februári címlapNational Geographic 2010. márciusi címlapNational Geographic 2010. áprilisi címlapNational Geographic 2010. májusi címlapNational Geographic 2010. júniusi címlapNational Geographic 2010. júliusi címlapNational Geographic 2010. augusztusi címlapNational Geographic 2010. szeptemberi címlapNational Geographic 2010. októberi címlapNational Geographic 2010. novemberi címlapNational Geographic 2010. decemberi címlapNational Geographic 2011. januári címlapNational Geographic 2011. februári címlapNational Geographic 2011. márciusi címlapNational Geographic 2011. áprilisi címlapNational Geographic 2011. májusi címlapNational Geographic 2011. júniusi címlapNational Geographic 2011. júliusi címlapNational Geographic 2011. augusztusi címlapNational Geographic 2011. szeptemberi címlapNational Geographic 2011. októberi címlapNational Geographic 2011. novemberi címlapNational Geographic 2011. decemberi címlapNational Geographic 2012. januári címlapNational Geographic 2012. februári címlapNational Geographic 2012. márciusi címlapNational Geographic 2012. áprilisi címlapNational Geographic 2012. májusi címlapNational Geographic 2012. júniusi címlapNational Geographic 2012. júliusi címlapNational Geographic 2012. augusztusi címlapNational Geographic 2012. szeptemberi címlapNational Geographic 2012. októberi címlapNational Geographic 2012. novemberi címlapNational Geographic 2012. decemberi címlapNational Geographic 2013. januári címlapNational Geographic 2013. februári címlapNational Geographic 2013. márciusi címlapNational Geographic 2013. áprilisi címlapNational Geographic 2013. májusi címlapNational Geographic 2013. júniusi címlapNational Geographic 2013. júliusi címlapNational Geographic 2013. augusztusi címlapNational Geographic 2013. szeptemberi címlapNational Geographic 2013. októberi címlapNational Geographic 2013. novemberi címlapNational Geographic 2013. decemberi címlapNational Geographic 2014. januári címlapNational Geographic 2014. februári címlapNational Geographic 2014. márciusi címlapNational Geographic 2014. áprilisi címlapNational Geographic 2014. májusi címlapNational Geographic 2014. júniusi címlapNational Geographic 2014. júliusi címlapNational Geographic 2014. augusztusi címlapNational Geographic 2014. szeptemberi címlapNational Geographic 2014. októberi címlapNational Geographic 2014. novemberi címlapNational Geographic 2014. decemberi címlapNational Geographic 2015. januári címlapNational Geographic 2015. februári címlapNational Geographic 2015. márciusi címlapNational Geographic 2015. áprilisi címlapNational Geographic 2015. májusi címlapNational Geographic 2015. júniusi címlapNational Geographic 2015. júliusi címlapNational Geographic 2015. augusztusi címlapNational Geographic 2015. szeptemberi címlapNational Geographic 2015. októberi címlapNational Geographic 2015. novemberi címlapNational Geographic 2015. decemberi címlapNational Geographic 2016. januári címlapNational Geographic 2016. februári címlapNational Geographic 2016. márciusi címlapNational Geographic 2016. áprilisi címlapNational Geographic 2016. májusi címlapNational Geographic 2016. júniusi címlapNational Geographic 2016. júliusi címlapNational Geographic 2016. augusztusi címlapNational Geographic 2016. szeptemberi címlapNational Geographic 2016. októberi címlapNational Geographic 2016. novemberi címlapNational Geographic 2016. decemberi címlapNational Geographic 2017. januári címlapNational Geographic 2017. februári címlapNational Geographic 2017. márciusi címlapNational Geographic 2017. áprilisi címlapNational Geographic 2017. májusi címlapNational Geographic 2017. júniusi címlapNational Geographic 2017. júliusi címlapNational Geographic 2017. augusztusi címlapNational Geographic 2017. szeptemberi címlapNational Geographic 2017. októberi címlapNational Geographic 2017. novemberi címlapNational Geographic 2017. decemberi címlapNational Geographic 2018. januári címlapNational Geographic 2018. februári címlapNational Geographic 2018. márciusi címlapNational Geographic 2018. áprilisi címlapNational Geographic 2018. májusi címlapNational Geographic 2018. júniusi címlapNational Geographic 2018. júliusi címlapNational Geographic 2018. augusztusi címlapNational Geographic 2018. szeptemberi címlapNational Geographic 2018. októberi címlapNational Geographic 2018. novemberi címlapNational Geographic 2018. decemberi címlapNational Geographic 2019. januári címlapNational Geographic 2019. februári címlapNational Geographic 2019. márciusi címlapNational Geographic 2019. áprilisi címlapNational Geographic 2019. májusi címlapNational Geographic 2019. júniusi címlapNational Geographic 2019. júliusi címlapNational Geographic 2019. augusztusi címlapNational Geographic 2019. szeptemberi címlapNational Geographic 2019. októberi címlapNational Geographic 2019. novemberi címlapNational Geographic 2019. decemberi címlapNational Geographic 2020. januári címlapNational Geographic 2020. februári címlapNational Geographic 2020. márciusi címlapNational Geographic 2020. áprilisi címlapNational Geographic 2020. májusi címlapNational Geographic 2020. júniusi címlapNational Geographic 2020. júliusi címlapNational Geographic 2020. augusztusi címlapNational Geographic 2020. szeptemberi címlapNational Geographic 2020. októberi címlapNational Geographic 2020. novemberi címlapNational Geographic 2020. decemberi címlapNational Geographic 2021. januári címlapNational Geographic 2021. februári címlapNational Geographic 2021. márciusi címlapNational Geographic 2021. áprilisi címlapNational Geographic 2021. májusi címlapNational Geographic 2021. júniusi címlapNational Geographic 2021. júliusi címlapNational Geographic 2021. augusztusi címlapNational Geographic 2021. szeptemberi címlapNational Geographic 2021. októberi címlapNational Geographic 2021. novemberi címlapNational Geographic 2021. decemberi címlapNational Geographic 2022. januári címlapNational Geographic 2022. februári címlapNational Geographic 2022. márciusi címlapNational Geographic 2022. áprilisi címlapNational Geographic 2022. májusi címlapNational Geographic 2022. júniusi címlapNational Geographic 2022. júliusi címlapNational Geographic 2022. augusztusi címlapNational Geographic 2022. szeptemberi címlapNational Geographic 2022. októberi címlapNational Geographic 2022. novemberi címlapNational Geographic 2022. decemberi címlapNational Geographic 2023. januári címlapNational Geographic 2023. februári címlapNational Geographic 2023. márciusi címlapNational Geographic 2023. áprilisi címlapNational Geographic 2023. májusi címlapNational Geographic 2023. júniusi címlapNational Geographic 2023. júliusi címlapNational Geographic 2023. augusztusi címlapNational Geographic 2023. októberi címlapNational Geographic 2023. novemberi címlapNational Geographic 2023. decemberi címlapNational Geographic 2024. januári címlapNational Geographic 2024. februári címlapNational Geographic 2024. márciusi címlapNational Geographic 2024. áprilisi címlapNational Geographic 2024. májusi címlapNational Geographic 2024. júniusi címlapNational Geographic 2024. júliusi címlapNational Geographic 2024. augusztusi címlapNational Geographic 2024. szeptemberi címlapNational Geographic 2024. októberi címlapNational Geographic 2024. novemberi címlapNational Geographic 2024. decemberi címlapNational Geographic 2025. januári címlapNational Geographic 2025. februári címlapNational Geographic 2025. márciusi címlapNational Geographic 2025. áprilisi címlapNational Geographic 2025. májusi címlapNational Geographic 2025. júniusi címlap

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, erősítsd meg a feliratkozásod az e-mailben kapott linkre kattintva!

Kövess minket