Arnold, Levente, Doloróza2025. június 18., szerda
Tudomány

A vártnál olcsóbb lehet a bolygónk lehűtése

National Geographic Magyarország

Mivel a klímacéljainkat szinte biztosan nem fogjuk elérni, ezért szükség lesz arra, hogy aktívan hűtsük a bolygónkat, már persze, ha szeretnénk megtartani az emberi civilizációt.

Forrás: UCL

Jelenleg nagyon úgy tűnik, hogy esélyünk sincs arra, hogy a felmelegedést 2 Celsius-fok alatt tartsuk, ennek pedig katasztrofális következményei lesznek mindannyiunk életére néhány évtizeden belül. Az előrelátók egy ideje már keresik az alternatív megoldásokat, azokat a klímamérnöki módszereket, amelyekkel be tudunk avatkozni abba a hőspirálba, amit az elmúlt alig 200 év alatt a szennyező anyagainkkal létrehoztunk.

Az egyik, talán a leginkább ismert ilyen elképzelés az, hogy a légkör magasabb rétegeibe olyan fényvisszaverő szemcséket juttatunk fel, amelyek megakadályozzák, hogy a napsugárzás egy kis része elérje a felszínt. Mivel e szemcsék egy idő után kiülepednek a légkörből, ezért a kívánt cél érdekében ezt rendszeresen pótolni is kellene.

Sokan úgy vélik, ez az elképzelés gyökere a Nobel-díjas Paul Crutzen (aki az ózonromboló gázok reakcióinak azonosításáért kapta az elismerést) 2006-os tanulmánya volt. Azonban már az 1970-es évek elején felmerült a lehetőség a szovjet Mihail Budiko klímakutatóban, hogy a túlzott melegedést meg lehetne fékezni a kén-dioxid segítségével.

A Pinaubo robbanásos kitörése során a sztratoszférába került kén-dioxid hatására mintegy 0,5 Celsius-fokkal csökkent a hőmérséklet.
Forrás: Wikimedia Commons

Ahhoz, hogy ezt kivitelezhessük, az eddigi elképzelések szerint különleges légi járműre volna szükség, amely legalább 20 kilométeres magasságban tud repülni a trópusok felett, és ott a sztratoszférába juttatni az árnyékoló aeroszolt. (A hírhedt U2 kémrepülő kb. 22 kilométeres magasságban tud repülni.) Ez azonban rendkívüli módon megdrágítaná a módszert, mivel e repülőkből is igen sokra volna ahhoz szükség, hogy hatékonyan hűteni tudjuk a Földet.

Egy újonnan, a University College London szakemberei által vezetett kutatásban azonban arra jutottak, hogy nincs szükség speciális repülőkre. A különleges, sztratoszférában közlekedő gép helyett különleges földrajzi helyszín volna a módszer lényege. A kutatók arra jutottak, hogy normál, a légi forgalomban dolgozó repülőgépek elegendőek volnának, ha a trópusok helyett a sarkvidéken alkalmaznák a módszert.

A bolygónk légkörének alsóbb rétege, az időjárásnak otthont adó troposzféra a trópusi vidékeken jóval nagyobb magasságba nyúlik fel, mint a sarkvidékeken. Ez azt jelenti, hogy a sarkvidéken kb. 8-10 kilométeren kezdődik a sztratoszféra, a trópusokon 15-16 kilométeren.

Az a légréteg, ahol a kiszórt aeroszolszemcsék már ki tudnák fejteni a hatásukat, ennél kissé még magasabban van. Mivel a trópusoknál a légkör keveredése miatt az itt a sztratoszférába kerülő anyagok a sarkok felé mozdulnak el, ezért ez lett volna az optimális környezet a klímamérnöki beavatkozáshoz.

Vázlatos rajz egy elképzelésről a sztratoszférába juttatható kén-dioxid alkalmazásáról. Számos ötlet merült már fel arról, miként lehetne gazdaságosan feljuttatni a hűtést biztosító anyagot. Az ábrán a szaggatott vízszintes vonal jelzi a sztratoszféra határát. Ez esetben a magaslégköri ballont egy csővezetékkel pányvázták ki, amelyen folyamatosan fel lehet küldeni az odafenn kiengedett gázt.
Forrás: Wikimedia Commons

Ha a sarkvidék felett juttatnák a légkörbe az árnyékoló aeroszolszemcséket, akkor nem kellene 20 kilométerre emelkednie a gépnek, elég volna csak 13 kilométerre – erre pedig a kereskedelmi légi forgalom gépei alkalmasak. A kutatók azt azért hozzátették, hogy bár a sarkvidéki beavatkozás egyszerűbb, a légkör működése miatt ott mintegy háromszor akkora aeroszol-mennyiségre volna szükség azonos hatáshoz. Emellett az esetleges mellékhatások rosszabbak lennének így – például az aeroszolból képződő savak savas esőként kihullhatnak.

A kutatók modellszámításokkal vizsgálták meg a lehetőséget. Az aeroszol anyaga a szimulációkban kén-dioxid volt (ez a vulkánkitörésekből természetes úton is feljut a sztratoszférába), ezt eltérő helyszíneken, eltérő magasságokban, más és más évszakok során „juttatták” a modellbéli légkörbe. A számítások szerint, ha a sarkvidék környezetében 13 kilométer magasságban, évi 12 millió tonna kén-dioxidot vinnének a légkörbe a gépek, akkor 0,6 Celsius-fokkal lehetne hűteni a bolygót. Ez nagyjából a Pinatubo kitörése során a légkörbe jutott mennyiséghez fogható és a hűtés mértéke is hasonló.

Az űrsiklóról készült híres felvétel, amelyen a sztratoszférában elhelyezkedő kénes aeroszol rétege látható, a Pinatubo kitörését követően. A légkör alsó rétege, a troposzféra a narancsos színű, ahol a felhőtornyokat is látjuk. Felette, kékes háttérben, két sötétszürke sávba rendeződve látszik a kitörés kén-dioxidjából a légköri vízzel reagálva kialakult aeroszol.
Forrás: NASA

A helyzet így se lenne ingyen, mert azért a normál repülőket is alaposan át kellene alakítani, de mégis egyszerűbb és olcsóbb volna, mint évtizedes munkával tervezni, építeni és sok milliárd dollárt költeni a nagy magasságú gépre. És persze mindezek előtt nagyon nagy szükség volna végre arra is, hogy ne csak számítógépes modellezéssel, hanem kis területi és rövid idejű, de valós teszttel is vizsgálják a hatásokat. Az aeroszolokat csak apránként fokozatosan lehetne kijuttatni, hogy ezzel elkerüljék a hirtelen és kiszámíthatatlan változásokat. Ugyanilyen lassú módon lehetne befejezni is a hűtő akciót.

Természetesen ez a módszer nem azt jelenti, hogy nem kell ultra gyorsan csökkenteni az üvegházgáz-kibocsátásunkat. Ez pusztán azt tenné lehetővé, hogy legalább valamelyest emberi körülmények közepette éljünk (mi és az utódaink) azokban az évtizedekben, míg a hőmérséklet emelkedése le nem lassul eléggé. Mivel ez hosszú folyamat lesz, ezért is volna igen fontos mielőbb belekezdeni.

Kapcsolat van a foglalkozás és a személyiségtípusok között

Kapcsolat van a foglalkozás és a személyiségtípusok között

Minél hosszabb ideje űz valaki egy hivatást, annál jobban hasonlít munkatársaira.

Kiderült, mit is evett az óriásfogú cápa

Kiderült, mit is evett az óriásfogú cápa

Az óriásfogú cápa (Otodus megalodon) a miocén időszak 3-20 millió évvel ezelőtt élt ikonikus tengeri csúcsragadozója volt, amelyhez képest a ma élő fehér cápa szinte eltörpül.

Egészségügyi teszt válhat az intim betétekből

Egészségügyi teszt válhat az intim betétekből

A világon közel kétmilliárd olyan korú nő él, aki menstruál, ám az orvostudomány mégsem használja semmire az így beavatkozásmentesen kinyerhető vért, ez pedig egyszerűen azt mutatja, nem törődünk a női egészséggel.

Az ágyi poloska lehetett az első nemkívánatos társbérlőnk

Az ágyi poloska lehetett az első nemkívánatos társbérlőnk

Az ágyi poloska eredetileg a denevérek vérszívója volt, később azonban átállt az emberekre.

Egyre gyakoribbak itthon a nemi betegségek

Egyre gyakoribbak itthon a nemi betegségek

Évről évre nő a megbetegedések száma és ez nagyrészt a tünetmentességnek tudható be.

National Geographic 2025. júniusi címlap

Előfizetés

A nyomtatott magazinra,
12 hónapra

22 200 Ft

Korábbi számok

National Geographic 2010. januári címlapNational Geographic 2010. februári címlapNational Geographic 2010. márciusi címlapNational Geographic 2010. áprilisi címlapNational Geographic 2010. májusi címlapNational Geographic 2010. júniusi címlapNational Geographic 2010. júliusi címlapNational Geographic 2010. augusztusi címlapNational Geographic 2010. szeptemberi címlapNational Geographic 2010. októberi címlapNational Geographic 2010. novemberi címlapNational Geographic 2010. decemberi címlapNational Geographic 2011. januári címlapNational Geographic 2011. februári címlapNational Geographic 2011. márciusi címlapNational Geographic 2011. áprilisi címlapNational Geographic 2011. májusi címlapNational Geographic 2011. júniusi címlapNational Geographic 2011. júliusi címlapNational Geographic 2011. augusztusi címlapNational Geographic 2011. szeptemberi címlapNational Geographic 2011. októberi címlapNational Geographic 2011. novemberi címlapNational Geographic 2011. decemberi címlapNational Geographic 2012. januári címlapNational Geographic 2012. februári címlapNational Geographic 2012. márciusi címlapNational Geographic 2012. áprilisi címlapNational Geographic 2012. májusi címlapNational Geographic 2012. júniusi címlapNational Geographic 2012. júliusi címlapNational Geographic 2012. augusztusi címlapNational Geographic 2012. szeptemberi címlapNational Geographic 2012. októberi címlapNational Geographic 2012. novemberi címlapNational Geographic 2012. decemberi címlapNational Geographic 2013. januári címlapNational Geographic 2013. februári címlapNational Geographic 2013. márciusi címlapNational Geographic 2013. áprilisi címlapNational Geographic 2013. májusi címlapNational Geographic 2013. júniusi címlapNational Geographic 2013. júliusi címlapNational Geographic 2013. augusztusi címlapNational Geographic 2013. szeptemberi címlapNational Geographic 2013. októberi címlapNational Geographic 2013. novemberi címlapNational Geographic 2013. decemberi címlapNational Geographic 2014. januári címlapNational Geographic 2014. februári címlapNational Geographic 2014. márciusi címlapNational Geographic 2014. áprilisi címlapNational Geographic 2014. májusi címlapNational Geographic 2014. júniusi címlapNational Geographic 2014. júliusi címlapNational Geographic 2014. augusztusi címlapNational Geographic 2014. szeptemberi címlapNational Geographic 2014. októberi címlapNational Geographic 2014. novemberi címlapNational Geographic 2014. decemberi címlapNational Geographic 2015. januári címlapNational Geographic 2015. februári címlapNational Geographic 2015. márciusi címlapNational Geographic 2015. áprilisi címlapNational Geographic 2015. májusi címlapNational Geographic 2015. júniusi címlapNational Geographic 2015. júliusi címlapNational Geographic 2015. augusztusi címlapNational Geographic 2015. szeptemberi címlapNational Geographic 2015. októberi címlapNational Geographic 2015. novemberi címlapNational Geographic 2015. decemberi címlapNational Geographic 2016. januári címlapNational Geographic 2016. februári címlapNational Geographic 2016. márciusi címlapNational Geographic 2016. áprilisi címlapNational Geographic 2016. májusi címlapNational Geographic 2016. júniusi címlapNational Geographic 2016. júliusi címlapNational Geographic 2016. augusztusi címlapNational Geographic 2016. szeptemberi címlapNational Geographic 2016. októberi címlapNational Geographic 2016. novemberi címlapNational Geographic 2016. decemberi címlapNational Geographic 2017. januári címlapNational Geographic 2017. februári címlapNational Geographic 2017. márciusi címlapNational Geographic 2017. áprilisi címlapNational Geographic 2017. májusi címlapNational Geographic 2017. júniusi címlapNational Geographic 2017. júliusi címlapNational Geographic 2017. augusztusi címlapNational Geographic 2017. szeptemberi címlapNational Geographic 2017. októberi címlapNational Geographic 2017. novemberi címlapNational Geographic 2017. decemberi címlapNational Geographic 2018. januári címlapNational Geographic 2018. februári címlapNational Geographic 2018. márciusi címlapNational Geographic 2018. áprilisi címlapNational Geographic 2018. májusi címlapNational Geographic 2018. júniusi címlapNational Geographic 2018. júliusi címlapNational Geographic 2018. augusztusi címlapNational Geographic 2018. szeptemberi címlapNational Geographic 2018. októberi címlapNational Geographic 2018. novemberi címlapNational Geographic 2018. decemberi címlapNational Geographic 2019. januári címlapNational Geographic 2019. februári címlapNational Geographic 2019. márciusi címlapNational Geographic 2019. áprilisi címlapNational Geographic 2019. májusi címlapNational Geographic 2019. júniusi címlapNational Geographic 2019. júliusi címlapNational Geographic 2019. augusztusi címlapNational Geographic 2019. szeptemberi címlapNational Geographic 2019. októberi címlapNational Geographic 2019. novemberi címlapNational Geographic 2019. decemberi címlapNational Geographic 2020. januári címlapNational Geographic 2020. februári címlapNational Geographic 2020. márciusi címlapNational Geographic 2020. áprilisi címlapNational Geographic 2020. májusi címlapNational Geographic 2020. júniusi címlapNational Geographic 2020. júliusi címlapNational Geographic 2020. augusztusi címlapNational Geographic 2020. szeptemberi címlapNational Geographic 2020. októberi címlapNational Geographic 2020. novemberi címlapNational Geographic 2020. decemberi címlapNational Geographic 2021. januári címlapNational Geographic 2021. februári címlapNational Geographic 2021. márciusi címlapNational Geographic 2021. áprilisi címlapNational Geographic 2021. májusi címlapNational Geographic 2021. júniusi címlapNational Geographic 2021. júliusi címlapNational Geographic 2021. augusztusi címlapNational Geographic 2021. szeptemberi címlapNational Geographic 2021. októberi címlapNational Geographic 2021. novemberi címlapNational Geographic 2021. decemberi címlapNational Geographic 2022. januári címlapNational Geographic 2022. februári címlapNational Geographic 2022. márciusi címlapNational Geographic 2022. áprilisi címlapNational Geographic 2022. májusi címlapNational Geographic 2022. júniusi címlapNational Geographic 2022. júliusi címlapNational Geographic 2022. augusztusi címlapNational Geographic 2022. szeptemberi címlapNational Geographic 2022. októberi címlapNational Geographic 2022. novemberi címlapNational Geographic 2022. decemberi címlapNational Geographic 2023. januári címlapNational Geographic 2023. februári címlapNational Geographic 2023. márciusi címlapNational Geographic 2023. áprilisi címlapNational Geographic 2023. májusi címlapNational Geographic 2023. júniusi címlapNational Geographic 2023. júliusi címlapNational Geographic 2023. augusztusi címlapNational Geographic 2023. októberi címlapNational Geographic 2023. novemberi címlapNational Geographic 2023. decemberi címlapNational Geographic 2024. januári címlapNational Geographic 2024. februári címlapNational Geographic 2024. márciusi címlapNational Geographic 2024. áprilisi címlapNational Geographic 2024. májusi címlapNational Geographic 2024. júniusi címlapNational Geographic 2024. júliusi címlapNational Geographic 2024. augusztusi címlapNational Geographic 2024. szeptemberi címlapNational Geographic 2024. októberi címlapNational Geographic 2024. novemberi címlapNational Geographic 2024. decemberi címlapNational Geographic 2025. januári címlapNational Geographic 2025. februári címlapNational Geographic 2025. márciusi címlapNational Geographic 2025. áprilisi címlapNational Geographic 2025. májusi címlapNational Geographic 2025. júniusi címlap

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, erősítsd meg a feliratkozásod az e-mailben kapott linkre kattintva!

Kövess minket