Magyar kutatókhoz köthetőek ezek a meteoritok

A hazai szakértők élen járnak azon aszteroidák észlelésében, amelyek nem sokkal felfedezésük után becsapódnak.

Magyar felfedezésű, becsapódó kisbolygókból megmaradt meteoritdarabok tekinthetők meg a HUN-REN Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont (CSFK) Konkoly Thege Miklós Csillagászati Intézet látogatóközpontjában – számol be az MTI az intézmény közleményére hivatkozva.
A magyar szakemberek a világ élvonalába tartoznak a Földdel való találkozás előtt felfedezett aszteroidák észlelésében.
Eddig 11 olyan objektumot fedeztek fel a hazai csillagászok, amelyek a megfigyelésük után pár nappal vagy néhány órával be is csapódtak.
Sárneczky Krisztián, a HUN-REN CSFK Konkoly Thege Miklós Csillagászati Intézetének kutatásvezetője három ilyen kisbolygót is felfedezett már, ami a nagy amerikai égboltfelmérő programok fényében egyedülálló teljesítmény.
- A 2022 EB5 egy három méteres aszteroida volt, amely Izlandtól északkeletre robbant fel a légkörben az Atlanti-óceán felett. Az infrahang-detektorokkal is érzékelt robbanás 4 kilotonnás volt, ami a hirosimai atombomba erejének harmadával egyenértékű.
- A 2023 CX1 kisbolygó egy körülbelül 2 méteres kondritos anyagú objektum volt, melynek darabjai Normandia partjai mellett, Saint-Pierre-le-Vieger francia település közelében értek földet.
- A harmadik felfedezett kisbolygó a 2024 BX1, amely körülbelül félméteres méretével apró, de ritka és különleges anyaga miatt nagy fényvisszaverő képességű test volt. Berlintől keletre, Ribbeck település közelében hullottak le a darabjai.
Az aszteroidákból megmaradt meteoritdarabok most a nagyközönség számára is megtekinthetővé válnak a HUN-REN CSFK Konkoly Thege Miklós Csillagászati Intézet látogatóközpontjában, a Svábhegyi Csillagvizsgálóban. A becsapódott kisbolygók közül kettő meteoritjai és kőzetszövete szerepel az anyagban.
A gyűjtemény egy harmadik magyar vonatkozású meteorittal is kiegészül: a 2012-ben landolt Kassai meteorit egy szép példánya is megtekinthető a kiállításon, amely egy Magyarországról is jól látszó, teliholdnál fényesebb tűzgömb kíséretében, igen hangos robbanással robbant fel. A magyar biztonsági kamerákon rögzített tűzgömb felvételéből cseh-magyar-szlovák kutatói együttműködéssel számították ki a becsapódás helyét, majd találták meg a meteoritokat. A kiállítóvitrint és vizsgálómikroszkópot is tartalmazó kiállítást a közönség a Svábhegyi Csillagvizsgáló programjain tekintheti meg.
Az intézet vezetésével egy 2016-os GINOP pályázat eredményeként olyan stratégiai K+F műhely jött létre, ahol a csillagászati képalkotás, a digitális kamerák építése és a hozzájuk tartozó szoftverfejlesztés minden területét nemzetközi szinten művelik.
„A CSFK és az ELTE Gothard Asztrofizikai Obszervatórium konzorciuma világszinten is egyedülálló bolygórendszeres kutatóműhellyé vált, ahol a protoplanetáris korongoktól a távoli üstökösfelhőkön át a belső törmelékzónákig, a földközeli kisbolygókon keresztül a lehulló darabok kereséséig és laboratóriumi elemzéséig minden témával foglalkozunk, az optikaitól az infravörös tartományon át a rádiótartományig terjedő hullámhosszakon. Folyamatosan üzemelő rendszereink a Földünkre veszélyes égitesteket a felfedezéstől egészen a lehulló darabok megtalálásáig képesek követni” – írja az intézmény.