Arnold, Levente, Doloróza2025. június 18., szerda
Tudomány

Bevándorlók gyermeke lehetett a legamerikaibb dinoszaurusz

National Geographic Magyarország

A Tyrannosaurus rex Észak-Amerika kréta időszaki, ikonikus faja az, amely elsőként jut eszünkbe, ha egy amerikai őslényt kell megnevezni.

Forrás: Pixabay

Amerika eredetileg azért kapta az Újvilág nevet, mert az ókori térképeinken, a világ korabeli, ismert kiterjedésében nem szerepelt. Az első emberi lakói Ázsiából érkező, jégkori bevándorlók voltak, a későbbi hódítók Európából érkező bevándorlók voltak, ezeket számos további hullámban érkező bevándorló követte.

Mindez a sokféleség, sokszínűség az, ami sikeressé tette Észak-Amerika lakóit, és csak az egyre szélsőségesebbé váló politikai közhangulat igyekszik ezzel szembemenni. Úgy tűnik, a legamerikaibb őslény, a T. rex is bevándorlók gyermekeként jött a világra.

A T. rex lelőhelyek kizárólag az USA egy meghatározott északnyugati régiójában, illetve Kanada déli részének egy kis területén találhatók, abszolút endemikus észak-amerikai faj volt. Nemcsak a múzeumok ikonikus állata a rettegett óriás ragadozó, nemcsak kulturális hős, de megtestesíti mindazt a sztereotípiát, amit az átlagember az „amerikaiság” mintájának tekinthet.

Ricardo Breceda szobrai az Anza-Borrego sivatagban a fotósok kedvelt alanyai. A bal oldalon álló jószág egy T. rex.

Egy újonnan, a Royal Society Open Science folyóiratban közzé tett nemzetközi kutatás arra az eredményre jutott, hogy ez az ikonikus faj Ázsiából érkezett, hasonlóan a kontinenset később meghódító indiánokhoz. A vizsgálatot a University College London ismertette.

A kutatók megvizsgálták egyrészt a T. rex evolúciójának egyes kérdéseit és a közeli rokonságának evolúcióját. Másrészt egy kissé hasonló rokon csoport, a megaraptorok esetében is elemezték ugyanezeket a kérdéseket.

A modellezés során egyrészt az egyes állatok ismert elterjedése és rokoni kapcsolatai, másrészt a földrajzi, éghajlati körülmények alakulása szerint szimulálták, mi játszódhatott le, miként alakulhatott ki az ismert változatosság és elterjedés. Gyakorlatilag azt modellezték, hogy mi történhetett az egyes csoportokkal ha ezen vagy azon a kontinensen jöttek létre és onnan kellett elterjedniük a világ többi tájára.

A T. rex származása heves tudományos viták tárgya – a szakemberek egy része szerint őshonos észak-amerikai, egy másik része szerint viszont ázsiai eredetű. A kréta időszakban Észak-Amerika és Ázsia között ugyanis sekély tengeri régió húzódott, számos alkalommal alakultak ki földhidak, amelyeken – a jégkori Beringiához hasonlóan – átkelhettek az állatok.

Egy ilyen alkalom válhatott a T. rex elődei számára alkalmassá arra, hogy új lakhelyet hódítsanak meg. Az egyes modellezett lehetőségek esetében kiszámították, melyiknek volt a legnagyobb esélye, melyik lehetett a legvalószínűbb.

Giganotosaurus, az óriás ragadozók mintapéldánya – nem épp öleb méretű cukiság volt.
Forrás: Wikimedia Commons

Mintegy 92 millió évvel ezelőtt a kréta időszaki meleg periódusa zajlott, amelyet hamarosan egy lehűlés követett. Ennek során számos nagy termetű csúcsragadozó dinó sorsa hanyatlásnak indult – bár ezek a délebbi régiókban fennmaradtak a kréta végéig. Azonban az északi féltekén a lehűlés megnyitotta a lehetőséget egy újabb nagy testű ragadozó csoport evolúciója előtt, így jöhettek létre a T. rex közvetlen elődei és rokonai is.

Bár a T. rex közvetlen elődeit még meg kell majd találni Ázsiában, maga a T.rex már Észak-Amerika területén fejlődött ki, ahol sok tucatnyi ősmaradványát tárták fel a kontinens nyugati részén, amelyet ekkor egy több ezer kilométer hosszan elnyúló beltenger választott el a keleti régióktól.

A kutatók azt is megvizsgálták, hogy a T.rex távolabbi rokonsága, a megaraptorok (Megaraptoridae) hogyan terjedtek el a Földön. E rejtélyes, kevés ősmaradványból ismert csoport gyors mozgású ragadozókból állt, amelyek félelmetes, akár 35 centit is elérő karmokat viseltek mellső végtagjukon.

A T. rex-szel ellentétben keskeny fejük és több mint 1,5 méteres karjuk volt. A kutatók a modellezésből arra jutottak, hogy e megaraptorok elterjedési területe jóval nagyobb lehetett, mint amit a fosszíliákból tudunk.

Valószínűleg mintegy 120 millió éve alakulhattak ki Ázsiában, s onnan terjedtek tovább Európába, majd dél felé, a Gondwana területére. Eddig Európa és Afrika területén nem került még elő megaraptor ősmaradvány. Az azonban bizonyos, hogy ezek az állatok ugyanakkor váltak hatalmas termetűvé, amikor a Tyrannosaurus-félék is. Úgy tűnik, e két csoport számára kedvezőbb lehetett a hűvösebb éghajlat, emiatt tehettek szert előnyre.

Triceratops, a T. rex egyik zsákmányfaja
Forrás: Wikimedia Commons

Valószínű, hogy azért volt eltérő a Tyrannosaurus-félék és a megaraptorok testalkata, mert másféle zsákmányt, más módszerrel ejtettek el. Elképzelhető, hogy a megaraptor kölyök szauropodákat ehetett, míg a T. rex a Triceratops, vagy az Ankylosaurus ragadozója volt.

A robusztus és tömzsi testalkatú T. rex, a dinók kihalását közvetlenül megelőző időkben mintegy 9 tonnát nyomott, a megaraptorok pedig legalább 10 méteres testhosszt értek el. Az argentin Giganotosaurus 12-13 méteres testhosszával és 6,5-8 tonnás tömegével a valaha élt legnagyobb szárazföldi ragadozók közé tartozott.

Az evolúciójuk kezdetén, 120 millió éve, a megaraptorok egy igen sokszínű dinófauna részei lehettek, azonban, amint a Gondwana szuperkontinens elkezdett feldarabolódni, az egyes csoportjaik eltérő körülményeket találhattak az új élőhelyeken. Ennek köszönhetően más és más életmódra, zsákmányra szakosodtak, specialistákká válhattak. Egyes területeken végül a megaraptorok eltűntek, és felváltották őket a Tyrannosaurus-félék, ám délen, például Ausztrália vagy Patagónia területén ők váltak a csúcsragadozókká.

Kiderült, mit is evett az óriásfogú cápa

Kiderült, mit is evett az óriásfogú cápa

Az óriásfogú cápa (Otodus megalodon) a miocén időszak 3-20 millió évvel ezelőtt élt ikonikus tengeri csúcsragadozója volt, amelyhez képest a ma élő fehér cápa szinte eltörpül.

Egészségügyi teszt válhat az intim betétekből

Egészségügyi teszt válhat az intim betétekből

A világon közel kétmilliárd olyan korú nő él, aki menstruál, ám az orvostudomány mégsem használja semmire az így beavatkozásmentesen kinyerhető vért, ez pedig egyszerűen azt mutatja, nem törődünk a női egészséggel.

Az ágyi poloska lehetett az első nemkívánatos társbérlőnk

Az ágyi poloska lehetett az első nemkívánatos társbérlőnk

Az ágyi poloska eredetileg a denevérek vérszívója volt, később azonban átállt az emberekre.

Egyre gyakoribbak itthon a nemi betegségek

Egyre gyakoribbak itthon a nemi betegségek

Évről évre nő a megbetegedések száma és ez nagyrészt a tünetmentességnek tudható be.

Ezek a nők az eszükkel diadalmaskodtak a szegregáció felett

Ezek a nők az eszükkel diadalmaskodtak a szegregáció felett

Még a hátrányos megkülönböztetés sem tántorította el Katherine Johnsont, Mary Jacksont és Dorothy Vaughant.

National Geographic 2025. júniusi címlap

Előfizetés

A nyomtatott magazinra,
12 hónapra

22 200 Ft

Korábbi számok

National Geographic 2010. januári címlapNational Geographic 2010. februári címlapNational Geographic 2010. márciusi címlapNational Geographic 2010. áprilisi címlapNational Geographic 2010. májusi címlapNational Geographic 2010. júniusi címlapNational Geographic 2010. júliusi címlapNational Geographic 2010. augusztusi címlapNational Geographic 2010. szeptemberi címlapNational Geographic 2010. októberi címlapNational Geographic 2010. novemberi címlapNational Geographic 2010. decemberi címlapNational Geographic 2011. januári címlapNational Geographic 2011. februári címlapNational Geographic 2011. márciusi címlapNational Geographic 2011. áprilisi címlapNational Geographic 2011. májusi címlapNational Geographic 2011. júniusi címlapNational Geographic 2011. júliusi címlapNational Geographic 2011. augusztusi címlapNational Geographic 2011. szeptemberi címlapNational Geographic 2011. októberi címlapNational Geographic 2011. novemberi címlapNational Geographic 2011. decemberi címlapNational Geographic 2012. januári címlapNational Geographic 2012. februári címlapNational Geographic 2012. márciusi címlapNational Geographic 2012. áprilisi címlapNational Geographic 2012. májusi címlapNational Geographic 2012. júniusi címlapNational Geographic 2012. júliusi címlapNational Geographic 2012. augusztusi címlapNational Geographic 2012. szeptemberi címlapNational Geographic 2012. októberi címlapNational Geographic 2012. novemberi címlapNational Geographic 2012. decemberi címlapNational Geographic 2013. januári címlapNational Geographic 2013. februári címlapNational Geographic 2013. márciusi címlapNational Geographic 2013. áprilisi címlapNational Geographic 2013. májusi címlapNational Geographic 2013. júniusi címlapNational Geographic 2013. júliusi címlapNational Geographic 2013. augusztusi címlapNational Geographic 2013. szeptemberi címlapNational Geographic 2013. októberi címlapNational Geographic 2013. novemberi címlapNational Geographic 2013. decemberi címlapNational Geographic 2014. januári címlapNational Geographic 2014. februári címlapNational Geographic 2014. márciusi címlapNational Geographic 2014. áprilisi címlapNational Geographic 2014. májusi címlapNational Geographic 2014. júniusi címlapNational Geographic 2014. júliusi címlapNational Geographic 2014. augusztusi címlapNational Geographic 2014. szeptemberi címlapNational Geographic 2014. októberi címlapNational Geographic 2014. novemberi címlapNational Geographic 2014. decemberi címlapNational Geographic 2015. januári címlapNational Geographic 2015. februári címlapNational Geographic 2015. márciusi címlapNational Geographic 2015. áprilisi címlapNational Geographic 2015. májusi címlapNational Geographic 2015. júniusi címlapNational Geographic 2015. júliusi címlapNational Geographic 2015. augusztusi címlapNational Geographic 2015. szeptemberi címlapNational Geographic 2015. októberi címlapNational Geographic 2015. novemberi címlapNational Geographic 2015. decemberi címlapNational Geographic 2016. januári címlapNational Geographic 2016. februári címlapNational Geographic 2016. márciusi címlapNational Geographic 2016. áprilisi címlapNational Geographic 2016. májusi címlapNational Geographic 2016. júniusi címlapNational Geographic 2016. júliusi címlapNational Geographic 2016. augusztusi címlapNational Geographic 2016. szeptemberi címlapNational Geographic 2016. októberi címlapNational Geographic 2016. novemberi címlapNational Geographic 2016. decemberi címlapNational Geographic 2017. januári címlapNational Geographic 2017. februári címlapNational Geographic 2017. márciusi címlapNational Geographic 2017. áprilisi címlapNational Geographic 2017. májusi címlapNational Geographic 2017. júniusi címlapNational Geographic 2017. júliusi címlapNational Geographic 2017. augusztusi címlapNational Geographic 2017. szeptemberi címlapNational Geographic 2017. októberi címlapNational Geographic 2017. novemberi címlapNational Geographic 2017. decemberi címlapNational Geographic 2018. januári címlapNational Geographic 2018. februári címlapNational Geographic 2018. márciusi címlapNational Geographic 2018. áprilisi címlapNational Geographic 2018. májusi címlapNational Geographic 2018. júniusi címlapNational Geographic 2018. júliusi címlapNational Geographic 2018. augusztusi címlapNational Geographic 2018. szeptemberi címlapNational Geographic 2018. októberi címlapNational Geographic 2018. novemberi címlapNational Geographic 2018. decemberi címlapNational Geographic 2019. januári címlapNational Geographic 2019. februári címlapNational Geographic 2019. márciusi címlapNational Geographic 2019. áprilisi címlapNational Geographic 2019. májusi címlapNational Geographic 2019. júniusi címlapNational Geographic 2019. júliusi címlapNational Geographic 2019. augusztusi címlapNational Geographic 2019. szeptemberi címlapNational Geographic 2019. októberi címlapNational Geographic 2019. novemberi címlapNational Geographic 2019. decemberi címlapNational Geographic 2020. januári címlapNational Geographic 2020. februári címlapNational Geographic 2020. márciusi címlapNational Geographic 2020. áprilisi címlapNational Geographic 2020. májusi címlapNational Geographic 2020. júniusi címlapNational Geographic 2020. júliusi címlapNational Geographic 2020. augusztusi címlapNational Geographic 2020. szeptemberi címlapNational Geographic 2020. októberi címlapNational Geographic 2020. novemberi címlapNational Geographic 2020. decemberi címlapNational Geographic 2021. januári címlapNational Geographic 2021. februári címlapNational Geographic 2021. márciusi címlapNational Geographic 2021. áprilisi címlapNational Geographic 2021. májusi címlapNational Geographic 2021. júniusi címlapNational Geographic 2021. júliusi címlapNational Geographic 2021. augusztusi címlapNational Geographic 2021. szeptemberi címlapNational Geographic 2021. októberi címlapNational Geographic 2021. novemberi címlapNational Geographic 2021. decemberi címlapNational Geographic 2022. januári címlapNational Geographic 2022. februári címlapNational Geographic 2022. márciusi címlapNational Geographic 2022. áprilisi címlapNational Geographic 2022. májusi címlapNational Geographic 2022. júniusi címlapNational Geographic 2022. júliusi címlapNational Geographic 2022. augusztusi címlapNational Geographic 2022. szeptemberi címlapNational Geographic 2022. októberi címlapNational Geographic 2022. novemberi címlapNational Geographic 2022. decemberi címlapNational Geographic 2023. januári címlapNational Geographic 2023. februári címlapNational Geographic 2023. márciusi címlapNational Geographic 2023. áprilisi címlapNational Geographic 2023. májusi címlapNational Geographic 2023. júniusi címlapNational Geographic 2023. júliusi címlapNational Geographic 2023. augusztusi címlapNational Geographic 2023. októberi címlapNational Geographic 2023. novemberi címlapNational Geographic 2023. decemberi címlapNational Geographic 2024. januári címlapNational Geographic 2024. februári címlapNational Geographic 2024. márciusi címlapNational Geographic 2024. áprilisi címlapNational Geographic 2024. májusi címlapNational Geographic 2024. júniusi címlapNational Geographic 2024. júliusi címlapNational Geographic 2024. augusztusi címlapNational Geographic 2024. szeptemberi címlapNational Geographic 2024. októberi címlapNational Geographic 2024. novemberi címlapNational Geographic 2024. decemberi címlapNational Geographic 2025. januári címlapNational Geographic 2025. februári címlapNational Geographic 2025. márciusi címlapNational Geographic 2025. áprilisi címlapNational Geographic 2025. májusi címlapNational Geographic 2025. júniusi címlap

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, erősítsd meg a feliratkozásod az e-mailben kapott linkre kattintva!

Kövess minket