Villő, Orfeusz, Adelaida2025. június 13., péntek
Tudomány

Dinoszauruszból madár, avagy az Archaeopteryx tollai

National Geographic Magyarország

Több mint 160 évvel egy ősmadár felfedezése óta folyamatosan újabb és újabb dolgokat árulnak el a maradványai a szakemberek számára.

Fantáziaképen az Archaeopteryx
Forrás: O'Connor et al Nature

Ultraibolya fény és számítógépes tomográfia eszközeivel tárt fel új részleteket az ikonikus Archaeopteryxről egy amerikai-kínai kutatócsoport, amelyet az ősmadarak, tollas dinók világhírű kutatója, Jingmai O’Connor vezetett, kínai kollégája, Dr. Hu Han társaságában. A szakemberek a rendkívüli állapotban fennmaradt chicagói fosszíliát vizsgálták újra, ez a 14. megtalált maradvány, amely 2022 óta a Field Museum kincse.

A maradvány sokáig egy svájci magángyűjteményben volt, onnan vásárolta meg a múzeum, támogatóinak segítségével. Ennek köszönhetően tudományos vizsgálatokat is lehet már végezni az ősmaradványon, amelyet 2024 óta az intézmény látogatói is megnézhetnek. Miközben a leletet a kiállításra felkészítették, elképesztő részletességgel meg is vizsgálták azt.

Az Archaeopteryx az az őslény, amelynek segítségével beigazolódhatott Darwin elmélete, olyan mintegy 150 millió éve élt dinoszaurusz, amely nemcsak ősi, de már a mai madarakra jellemző tulajdonságokat is hordoz, és igazolja, hogy a madarak voltaképp dinoszauruszok. A chicagói példányról kiderült, hogy olyan finom csontozati részleteket és lágy szöveteket is tartalmaz, amelyeket eddig egy másik Archaeopteryx maradványon se sikerült megtalálni.

Az állat lágy szöveteit az ultraibolya fény láthatóvá teszi.
Forrás: Delaney Drummond / Field Museum
Különösen nagy jelentőségű az a típusú tollcsoport, amely igazolta, hogy az állat valóban tudott repülni, szemben a nem madár dinoszauruszokkal.

„Amikor megérkezett az Archaeopteryxünk, akkor magával ragadott, hogy micsoda nagyszerű dolog is ez, elképesztően izgatott voltam. Ugyanekkor viszont azzal is tisztában voltam, hogy 160 éve ismerjük már az Archaeopteryxet, bizonytalan voltam abban, hogy tudunk-e majd valami újat kihúzni belőle” – magyarázta O’Connor.

„Azonban a példányunk annyira kiváló állapotban maradt fenn, és olyan jól preparált, hogy végül a csőre hegyétől a farka végéig tonnányi új adathoz segített hozzá.”

Az egyes Archaeopteryx leletek mérete az emberhez képest.
Forrás: Wikimedia Commons

A jura időszakban élt ősállat valójában meglehetősen kistermetű volt, a chicagói példány pedig mind közt a legkisebb, nagyjából galamb méretű. A törékeny, csöves csontjait a rendkívül kemény mészkő őrizte meg, így nem is lehet a csontokat teljesen kiszabadítani a kőzetből úgy, ahogy például egy robusztus T. rex csontjaival megteheti az ember.

Ennek okán a kutatók a preparálás során a kövület feletti kőzetet távolították csak el, igen óvatosan, szilánkonként. A preparátor szakemberek több mint egy éven át dolgoztak a maradványon, amelynek „kicsomagolásában” az is akadály volt, hogy a csont és a kőzet szinte teljesen azonos színű. Emiatt végül CT segítségével tudták meghatározni, hogy hol ér véget a csont, hol kezdődik a mészkő.

A chicagói Archaeopteryx kiállított példánya
Forrás: Wikimedia Commons

A CT segítségével 3D képet kaptak az ősmaradványról, és például kiderült, hogy pontosan 3,2 milliméterrel a felszín alatt kezdődik a csont – így elkerülhető volt, hogy a kőzet lefejtése során véletlenül a csontot is megsértsék. „Ez volt az első Archaeopteryx amelyről teljes test CT felvétel készült” – tette hozzá O’Connor.

Az ultraibolya fény további részleteket tárt fel az ősmaradványon, mint például a lábujjak pikkelykéi. „Korábbi kutatások kimutatták, hogy van valami kémiai összetevő a solnhofeni ősmaradványok légy szöveti részeiben, amitől világítanak ultraibolya fényben. A preparátor csoportunk ezért a munkák során rendre ellenőrizte UV lámpával a maradványt, nehogy valamilyen, szabad szemmel nem látható részt véletlenül eltávolítsanak” – mondta a kutató.

Az ősmaradvány fotón és a részletes jegyeket mutató rajzon.
Forrás: O’Connor et al Nature

Mindennek a rendkívül aprólékos munkának köszönhető, hogy minden korábbinál több információt lehetett kinyerni a chicagói Archaeopteryxből. A kutató szerint valószínűleg másik példányokban is lehettek finom részletek, azonban azok feltárása során a korábbi, primitívebb preparációs technikák miatt egyszerűen nem vették észre őket. Habár rengeteg új információ tárult most fel, O’Connor és kutatótársai néhány kiemelt részletre koncentráltak: a fej, a mellső és a hátsó végtagok, valamint a tollak.

A szárnytollak csoportjai eltérő színekkel, a harmadrendű evezőket sötétkék jelöli.
Forrás: O’Connor et al Nature

A szájpadlás csontjaiból a mai madarak azon tulajdonságának evolúciójára derült fény, hogy képesek a csőrüket a koponyától elkülönülten mozgatni. Bár ez nem tűnik túl izgalmas dolognak, de a madarak evolúciója során ez az apróság tette lehetővé, hogy olyan elképesztően sokféle élőhelyet meghódítsanak, és a ma élő mintegy 11 ezer faj kialakulhasson.

A mellső és hátsó végtagok lágy szöveti maradványai arra engednek következtetni, hogy a chicagói Archaeopteryx sok időt töltött a talajon sétálva, de még akár fára mászni is tudhatott.

Bár nem az Archaeopteryx az első dinoszaurusz, amelyen szárnyakat és tollakat találni, de úgy véljük az első lehetett, amely a tollait a repüléshez használhatta

– mondta O’Connor.

A legérdekesebb a harmadrendű evezőtollak megléte, e tollakat eddig nem látták a lelet fajtársain. Ezek a szárny felkari részén található hosszú tollak, amelyeknek a repülésben fontos aerodinamikai szerepük van. A modern madarakban e tollak szerepe az, hogy az elsőrendű és másodrendű evezőtollak és a test közti hézagot kitöltve biztosítsák a megfelelő felhajtóerőt. Ha ugyanis a szárnytollak és a test közt rések vannak, akkor ezek megbontják az aerodinamikai egyensúlyt, és a madár nem fog tudni repülni.

Mivel az Archaeopteryxnek igen hosszúak voltak a felkarcsontjai, így a rések is nagyobbak lehettek – azonban a harmadrendű evezőtollak révén ezt a problémát sikerült megoldania az ősmadárnak. (A mai madaraknak a tollakon túl az ősinél sokkal rövidebb felkarcsont is segít áthidalni e rést.)

Különféle ősmadarak koponyája anatómiai részletekkel
Forrás: O’Connor et al Nature

Számos más tollas-szárnyas, több szempontból madárszerű, ám mégsem madár dinónál a harmadrendű evezők hiányoznak, az állatok tollai csak „könyékig” tartanak. Ez pedig arról árulkodik, hogy e fajok egyszerűen képtelenek lehettek a repülésre. Az is kiderült az elemzésekből, hogy a dinoszauruszok körében sem csak egyszer alakult ki a repülés képessége. (Érdemes megjegyezni, mert nem biztos, hogy egyértelmű: a repülő pteroszauruszok, nem tartoztak a dinoszauruszok közé, két külön „testvér” állatcsoportról van szó, amelyek valamikori közös ősből eredtek.)

A most közzé tett eredmények a chicagói Archaeopteryx kapcsán csak a jéghegy csúcsát jelentik. Valószínű tehát, hogy fogunk még hallani erről a kiváló állapotú ősmadárról.

Milyen távolra láthatnak el az előrejelzések?

Milyen távolra láthatnak el az előrejelzések?

Az időjárás legendásan nehezen előrejelezhető, jelen tudásunk szerint az elméleti határt a két hét jelenti, azonban lehet, hogy ez kitolható.

Van az állatoknak kedvenc íze?

Van az állatoknak kedvenc íze?

Néhány állat táplálkozási képessége meglepetéseket tartogat.

Ez volt a történelem legnagyobb migrációja

Ez volt a történelem legnagyobb migrációja

Ázsiából Dél-Amerika legdélibb csücskéig tartott a történelem legnagyobb emberi vándorlása, amelyet genetikai adatokon keresztül érthetünk csak meg igazán.

Ismét elhalasztották Kapu Tibor küldetését

Ismét elhalasztották Kapu Tibor küldetését

Ezúttal műszaki hiba okozott késést, egyelőre nem tisztázott, mikor bocsátják fel a csapatot.

Az első gerincesek ajándéka a fogfájásunk

Az első gerincesek ajándéka a fogfájásunk

A gerincesek fogainak eredetét tárta fel egy kutatócsoport.

National Geographic 2025. májusi címlap

Előfizetés

A nyomtatott magazinra,
12 hónapra

22 200 Ft

Korábbi számok

National Geographic 2010. januári címlapNational Geographic 2010. februári címlapNational Geographic 2010. márciusi címlapNational Geographic 2010. áprilisi címlapNational Geographic 2010. májusi címlapNational Geographic 2010. júniusi címlapNational Geographic 2010. júliusi címlapNational Geographic 2010. augusztusi címlapNational Geographic 2010. szeptemberi címlapNational Geographic 2010. októberi címlapNational Geographic 2010. novemberi címlapNational Geographic 2010. decemberi címlapNational Geographic 2011. januári címlapNational Geographic 2011. februári címlapNational Geographic 2011. márciusi címlapNational Geographic 2011. áprilisi címlapNational Geographic 2011. májusi címlapNational Geographic 2011. júniusi címlapNational Geographic 2011. júliusi címlapNational Geographic 2011. augusztusi címlapNational Geographic 2011. szeptemberi címlapNational Geographic 2011. októberi címlapNational Geographic 2011. novemberi címlapNational Geographic 2011. decemberi címlapNational Geographic 2012. januári címlapNational Geographic 2012. februári címlapNational Geographic 2012. márciusi címlapNational Geographic 2012. áprilisi címlapNational Geographic 2012. májusi címlapNational Geographic 2012. júniusi címlapNational Geographic 2012. júliusi címlapNational Geographic 2012. augusztusi címlapNational Geographic 2012. szeptemberi címlapNational Geographic 2012. októberi címlapNational Geographic 2012. novemberi címlapNational Geographic 2012. decemberi címlapNational Geographic 2013. januári címlapNational Geographic 2013. februári címlapNational Geographic 2013. márciusi címlapNational Geographic 2013. áprilisi címlapNational Geographic 2013. májusi címlapNational Geographic 2013. júniusi címlapNational Geographic 2013. júliusi címlapNational Geographic 2013. augusztusi címlapNational Geographic 2013. szeptemberi címlapNational Geographic 2013. októberi címlapNational Geographic 2013. novemberi címlapNational Geographic 2013. decemberi címlapNational Geographic 2014. januári címlapNational Geographic 2014. februári címlapNational Geographic 2014. márciusi címlapNational Geographic 2014. áprilisi címlapNational Geographic 2014. májusi címlapNational Geographic 2014. júniusi címlapNational Geographic 2014. júliusi címlapNational Geographic 2014. augusztusi címlapNational Geographic 2014. szeptemberi címlapNational Geographic 2014. októberi címlapNational Geographic 2014. novemberi címlapNational Geographic 2014. decemberi címlapNational Geographic 2015. januári címlapNational Geographic 2015. februári címlapNational Geographic 2015. márciusi címlapNational Geographic 2015. áprilisi címlapNational Geographic 2015. májusi címlapNational Geographic 2015. júniusi címlapNational Geographic 2015. júliusi címlapNational Geographic 2015. augusztusi címlapNational Geographic 2015. szeptemberi címlapNational Geographic 2015. októberi címlapNational Geographic 2015. novemberi címlapNational Geographic 2015. decemberi címlapNational Geographic 2016. januári címlapNational Geographic 2016. februári címlapNational Geographic 2016. márciusi címlapNational Geographic 2016. áprilisi címlapNational Geographic 2016. májusi címlapNational Geographic 2016. júniusi címlapNational Geographic 2016. júliusi címlapNational Geographic 2016. augusztusi címlapNational Geographic 2016. szeptemberi címlapNational Geographic 2016. októberi címlapNational Geographic 2016. novemberi címlapNational Geographic 2016. decemberi címlapNational Geographic 2017. januári címlapNational Geographic 2017. februári címlapNational Geographic 2017. márciusi címlapNational Geographic 2017. áprilisi címlapNational Geographic 2017. májusi címlapNational Geographic 2017. júniusi címlapNational Geographic 2017. júliusi címlapNational Geographic 2017. augusztusi címlapNational Geographic 2017. szeptemberi címlapNational Geographic 2017. októberi címlapNational Geographic 2017. novemberi címlapNational Geographic 2017. decemberi címlapNational Geographic 2018. januári címlapNational Geographic 2018. februári címlapNational Geographic 2018. márciusi címlapNational Geographic 2018. áprilisi címlapNational Geographic 2018. májusi címlapNational Geographic 2018. júniusi címlapNational Geographic 2018. júliusi címlapNational Geographic 2018. augusztusi címlapNational Geographic 2018. szeptemberi címlapNational Geographic 2018. októberi címlapNational Geographic 2018. novemberi címlapNational Geographic 2018. decemberi címlapNational Geographic 2019. januári címlapNational Geographic 2019. februári címlapNational Geographic 2019. márciusi címlapNational Geographic 2019. áprilisi címlapNational Geographic 2019. májusi címlapNational Geographic 2019. júniusi címlapNational Geographic 2019. júliusi címlapNational Geographic 2019. augusztusi címlapNational Geographic 2019. szeptemberi címlapNational Geographic 2019. októberi címlapNational Geographic 2019. novemberi címlapNational Geographic 2019. decemberi címlapNational Geographic 2020. januári címlapNational Geographic 2020. februári címlapNational Geographic 2020. márciusi címlapNational Geographic 2020. áprilisi címlapNational Geographic 2020. májusi címlapNational Geographic 2020. júniusi címlapNational Geographic 2020. júliusi címlapNational Geographic 2020. augusztusi címlapNational Geographic 2020. szeptemberi címlapNational Geographic 2020. októberi címlapNational Geographic 2020. novemberi címlapNational Geographic 2020. decemberi címlapNational Geographic 2021. januári címlapNational Geographic 2021. februári címlapNational Geographic 2021. márciusi címlapNational Geographic 2021. áprilisi címlapNational Geographic 2021. májusi címlapNational Geographic 2021. júniusi címlapNational Geographic 2021. júliusi címlapNational Geographic 2021. augusztusi címlapNational Geographic 2021. szeptemberi címlapNational Geographic 2021. októberi címlapNational Geographic 2021. novemberi címlapNational Geographic 2021. decemberi címlapNational Geographic 2022. januári címlapNational Geographic 2022. februári címlapNational Geographic 2022. márciusi címlapNational Geographic 2022. áprilisi címlapNational Geographic 2022. májusi címlapNational Geographic 2022. júniusi címlapNational Geographic 2022. júliusi címlapNational Geographic 2022. augusztusi címlapNational Geographic 2022. szeptemberi címlapNational Geographic 2022. októberi címlapNational Geographic 2022. novemberi címlapNational Geographic 2022. decemberi címlapNational Geographic 2023. januári címlapNational Geographic 2023. februári címlapNational Geographic 2023. márciusi címlapNational Geographic 2023. áprilisi címlapNational Geographic 2023. májusi címlapNational Geographic 2023. júniusi címlapNational Geographic 2023. júliusi címlapNational Geographic 2023. augusztusi címlapNational Geographic 2023. októberi címlapNational Geographic 2023. novemberi címlapNational Geographic 2023. decemberi címlapNational Geographic 2024. januári címlapNational Geographic 2024. februári címlapNational Geographic 2024. márciusi címlapNational Geographic 2024. áprilisi címlapNational Geographic 2024. májusi címlapNational Geographic 2024. júniusi címlapNational Geographic 2024. júliusi címlapNational Geographic 2024. augusztusi címlapNational Geographic 2024. szeptemberi címlapNational Geographic 2024. októberi címlapNational Geographic 2024. novemberi címlapNational Geographic 2024. decemberi címlapNational Geographic 2025. januári címlapNational Geographic 2025. februári címlapNational Geographic 2025. márciusi címlapNational Geographic 2025. áprilisi címlapNational Geographic 2025. májusi címlap

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, erősítsd meg a feliratkozásod az e-mailben kapott linkre kattintva!

Kövess minket