Ezzel a kontaktlencsével a sötétben is láthat a viselője

Akár még csukott szemmel is észlelheti környezetét infravörösben az, aki egy újonnan kifejlesztett kontaktlencsét visel: ez nem egy sci-fi, hanem a jelen valósága.

Kínai anyagkutatók és idegtudósok közös munkájának eredménye az a kontaktlencse, amellyel mind egerek, mind pedig emberek látását át lehetett alakítani úgy, hogy az képes legyen az infravörös tartományt is észlelni. Normál esetben az emberi szem a 400-700 nanométeres hullámhosszú fényt érzékeli, ez a lilától a vörösig terjed.
A lencse teljesen átlátszó, így a viselője egyszerre képes ezt a normál látható tartományú fényt, mind az infravöröset érzékelni, 800-1600 nanométeres tartományban. A kontaktlencsének a klasszikus éjjellátókkal szemben nincs szüksége külső energiaforrásra, anélkül működik.
A lencsét nanorészecskékkel tették alkalmassá az infra tartományú érzékelésre. Ez azonban azzal jár, hogy a részecskéken szóródik is a fény, ami miatt a látvány elmosottá válik, bár ezt a hatást ellensúlyozni lehet, ha további, a szóródást csökkentő lencsékkel kombinálják az eszközt.
A végeredmény mégse tökéletes, mivel – az éjjellátókkal szemben – a lencse nem erősíti fel a fényt. Gyakorlatilag csak az erős infravörös fényforrásokat, például ledeket lehetett vele észlelni.
Mire lehet akkor jó? Például infravörösben leadott morzejeleket észlelhet vele az ember, illetve észlelheti, milyen irányból érkezik az infravörös fény. Ezeket a lencsék nélkül nem veszik észre az emberek, de a lencse viselésével láthatóvá válik számukra.
A kutatók (a lencsét tesztelő alanyok segítségével) azt is észrevették, hogy csukott szemmel még jobban látszanak ezek a fények, mivel az infravörös ezen tartománya áthatol a szemhéjon, ráadásul ezt sokkal hatékonyabban teszi, mint a látható fény. Ezzel a másik, zavaró fényeket lehetett kiküszöbölni.
A nanorészecskék szabályozásával azt is el lehet érni, hogy az infravörös tartomány egyes hullámhosszai közt különbséget tegyen az ember. Az infrát láthatóvá „lefordító” lencse színkódokat rendelhet hozzá az egyes hullámhosszakhoz, vagyis az eltérő infra tartományú fény eltérő látható színként jelenik meg a lencse viselője szemében.
Ez a módszer azon emberek számára is segítséget jelenthet, akik bizonyos színeket nem érzékelnek (színtévesztők), így egy megfelelően hangolt nanorészecskés kontaktlencse a hiányzó hullámhossz-tartományt is láthatóvá teheti. Persze ezzel nem a problémájuk szűnik meg, továbbra se fognak zöld színt látni, akiknek a retinája erre nem alkalmas, viszont más, számukra látható árnyalatként előugranak a zöldben látszó dolgok is. Magyarul, a lencse viselésével észre fogják venni a rejtett mintát teszt ábrákon.
A most elkészült lencsék csak a kezdetet jelentik, sokat lehet majd még finomítani a módszeren. Szeretnének érzékenyebb (gyengébb fényt is észlelő) lencséket készíteni, és javítani a felbontáson is.