Kozmikus halfej található tőlünk 6000 fényévre

Az IC 1795 igen népszerű az asztrofotósok körében, nem véletlenül.

Az IC 1795 sok amatőr csillagász és asztrofotós kedvelt objektuma, ezen emissziós köd a Cassiopeia csillagképben található, tőlünk nagyjából 6000 fényévre.
Jellegzetes látszólagos formája miatt Halfej-ködként is hivatkoznak rá.
Az IC 1795 a Szív-köd (IC 1805) északnyugati részéhez kapcsolódik, és a két köd gyakran együtt szerepel asztrofotókon.
A régióban aktív csillagkeletkezés zajlik, a gáz és por sűrű felhőiben új objektumok keletkeznek, ami látványos eredményre vezet. A csillagok erős sugárzása és csillagszeleik hatására az anyag ionizálódik, ami fényes megjelenését eredményezi, a köd intenzív fényéért a hidrogén, kén, és oxigén atomok rekombinációja felelős.
A Halfej-köd megfigyeléséhez speciális távcsövek és szűrők szükségesek. Kiemelt fotónkat a Bükki Csillagda 61 centiméter átmérőjű Corrected Dall-Kirkham típusú teleszkópjával készítette el Kellei István, a Bükki Csillagda csillagásza, Barna György és Tóth Horgosi Miklós asztrofotósok.































































































































































































