Hány ember élhetett eddig a bolygón?

Vajon valóban többen élünk ma a bolygón, mint ahány ember korábban összesen meghalt?

A globális népesség 2022-ben lépte át a 8 milliárdos határt. Elképesztő szám ez, főleg annak tükrében, hogy modern életmódunkból adódóan mekkora nyomást helyezünk a bolygóra.
A világ populációjával kapcsolatban ugyanakkor számos városi legenda is kering, ezek közé tartozik, hogy ma már több ember él a Földön, mint ahány valaha meghalt. A becslések szerint ez koránt sincs így – írja az IFLScience. A kutatók számításai alapján az emberiség története során eddig körülbelül 117 milliárd ember születhetett, miközben jelenleg nagyjából 8,3 milliárdan élünk.
Miért problémás az össznépesség kérdése?
Az elképzelés elsőre hihetőnek tűnhet, hiszen az emberi népesség az iparosodásnak és a mezőgazdasági fejlődésnek köszönhetően rendkívül gyorsan növekedett az elmúlt két évszázadban. Míg 1900-ban még csak mintegy 1,6 milliárd ember élt a Földön, ma már több mint ötször ennyien vagyunk.
A probléma az, hogy az emberiség múltjának döntő részéről nagyon kevés adat áll rendelkezésre. A megbízható népességi nyilvántartások csak az elmúlt néhány száz évben jelentek meg, amikor elterjedtek az írott feljegyzések, népszámlálások és adóösszeírások.
Segítsd te is a National Geographic munkáját! A Google új, Preferred Sources funkciója lehetővé teszi, hogy a Google-fiókkal rendelkező felhasználók megjelöljék preferált, megbízható hírforrásaikat. Magazinunk számára nagy segítséget jelentene, ha minél többen a National Geographicot is ezek közé választanák. Ha támogatnád munkánkat, jelentkezz be Google-fiókodba, majd az alábbi linkre kattintva jelöld meg a National Geographic oldalát preferált forrásként!
Wendy Baldwin, az amerikai nonprofit Population Reference Bureau szakértője szerint a modern emberek körülbelül 60 ezer éve hagyták el Afrikát, így az ennél korábbi időszakokra csak becslésekre lehet támaszkodni. A legfrissebb számításokat Toshiko Kaneda és Carl Haub készítették a Population Reference Bureau számára. A szakértők különböző történelmi korszakok népességadataiból indultak ki, majd feltételezett születési rátákkal becsülték meg, összesen hány ember élhetett valaha.
Sok a bizonytalanság a számításokban
A korai emberi társadalmakban rendkívül magas lehetett a halandóság. A vaskori Franciaországban például a várható élettartam egyes becslések alapján csupán 10–12 év volt. Ahhoz, hogy a népesség fennmaradjon, ezer emberre akár évi 80 születés is juthatott – ez jóval magasabb a mai, már kiemelkedően magasnak számító születési arányoknál.
A kutatók hangsúlyozzák, hogy az eredmény természetesen csak közelítő becslés. Elképzelhető például, hogy a korai emberi populációk mérete erősebben ingadozott, mint azt a modell feltételezi, ami azt jelentheti, hogy valójában még több ember született a történelem során.
A lényeg azonban így is egyértelmű: a ma élő emberiség létszáma messze elmarad attól a hatalmas tömegtől, amely az elmúlt tízezrek során már élt és meghalt a bolygón.






































































































































































































