Az Academia Europaea tagja lett Fekete Csaba Attila akadémiai díjas kutató

Nem egyszerű bekerülni ebbe az intézménybe, a tagság hatalmas megtiszteltetésnek számít.

Fekete Csaba Attila kutatóorvost, a Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézet vezető beosztású munkatársát választotta tagjává az Academia Europaea (Európai Tudományos Akadémia). A HUN-REN közleménye szerint ez a nyolcadik alkalom, hogy a rangos intézmény ebből a kutatóintézetből fogad soraiba valakit.
Fekete Csaba Attila leginkább a neuroendokrinológia ágában elért eredményeiről ismert. Május 4-én a Magyar Tudományos Akadémia a rangos Akadémiai Díjjal tüntette ki a pajzsmirigyműködés agyi szabályozásának mélyebb megértéséhez, valamint új szabályozási modell kidolgozásához jelentős mértékben hozzájáruló kutatásaiért, az alacsony T3 szindróma kialakulásához vezető mechanizmusok feltárásában végzett munkájáért, a szöveti pajzsmirigyhormon hatásának vizsgálatára szolgáló diagnosztikus eljárás kidolgozásában való részvételéért, valamint a GLP-1-receptor-agonista gyógyszerek hatásmechanizmusával kapcsolatos vizsgálati eredményeiért.
Munkásságának újabb elismerése, hogy csatlakozhat a több mint 4500 tagot, köztük mintegy 80 Nobel-díjast, számláló Academia Europaea-hoz. Bekerülni ugyanis nem egyszerű: csak az akadémia rendes tagjai jelölhetnek potenciális új tagokat, a jelöltek felvételről ezután pedig a releváns szakterületek bizottságai döntenek.
Az 1988-ban alapított Academia Europaea célja egy egész Európát átfogó tudományos közösség létrehozása, az európai kutatások eredményeinek népszerűsítése és terjesztése, az interdiszciplináris és nemzetközi kutatási együttműködések támogatása, valamint a társadalom figyelmének felhívása a tudományos eredmények hasznosságára.







































































































































































































